Αμετ(ΑΪΚ)ινητη στην κορυφή! (video)

Η ΑΪΚ αν και δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρντς απόδοσης προηγούμενων παιχνιδιών, εντούτοις επιβλήθηκε 1-0 της Κάλμαρ και εξακολουθεί να οδηγεί αήττητη την κούρσα του σουηδικού πρωταθλήματος.
0
Γρηγόρης Παπαβασιλείου
29/07/2018 • 18:30
ΑΪΚ Στοκχόλμης

Το πρώτο μέρος θα ξεχαστεί γρήγορα, με την Κάλμαρ να εξουδετερώνει τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων και το 0-0 να είναι το φυσιολογικό εποτέλεσμα.

Η μόνη αξιομνημόνευτη ευκαιρία είναι το τετ α τετ του Στεφανέλι, που εξουδετέρωσε ο Γιόχανσον στο ημίωρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα του Νόρλινγκ «γύρισε το διακόπτη». Μπήκε με φούρια από τα αποδυτήρια και με πρωταγωνιστή τον Στεφανέλι, άλλαξε τα δεδομένα στο ματς.

Ο βραχύσωμος Αργεντινός δεν πλάσαρε σωστα στο 46, αλλά 3 λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι όταν έφυγε ταχύτατα στο ανοιχτό γήπεδο, για να τον ανατρέψει ο Ντίρεσταμ.

Το πέναλτι έκανε γκολ ο Γκόιτομ, φτάνοντας τα 6 τέρματα στην εφετινή σαιζόν. Στο 55 πάλι από προσπάθεια του Στεφανέλι, ο Ελ Γιουνούσι έφυγε μόνος του, πέρασε και τον Γιόχανσον, αλλά από πλάγια θέση σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Ο Μπέργκστραντ άλλαξε το σύστημά του, φρέσκαρε την επίθεσή του, αλλά το μόνο που κατάφερε η Κάλμαρ ήταν μια ευκαιρία με τον Άκας στο 74ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, 10η σε 16 αγώνες, η ΑΪΚ αύξησε τη διαφορά της στους 6 βαθμούς από Χάμαρμπι και Νόρκεπινγκ, με την πρώτη πάντως να έχει 2 ματς λιγότερα.

ΑΪΚ (3-5-2): ΛΙΝΕΡ, ΓΙΑΝΣΟΝ, ΚΑΡΛΣΟΝ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, ΣΟΥΝΤΓΚΡΕΝ, ΡΑΣΙΝΤΙ, ΑΝΤΟΥ, ΟΛΣΟΝ, ΕΛ ΓΙΟΥΝΟΥΣΙ (80 ΑΒΝΤΙΤΣ), ΣΤΕΦΑΝΕΛΙ (67 ΛΑΡΣΟΝ), ΓΚΟΪΤΟΜ (88 ΜΙΛΟΣΕΒΙΤΣ)

ΚΑΛΜΑΡ(4-4-2): ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ, ΑΚΑΣ, ΕΛΜ, ΑΓΚΑΡΝΤΙΟΥΣ, ΝΤΙΡΕΣΤΑΜ, ΡΟΜΑΡΙΝΙΟ, ΧΑΛΜΠΕΡΓΚ, ΜΑΓΚΝΟΥΣΟΝ, ΝΤΙΟΥΦ (79 ΝΙΞΟΝ), ΦΕΪΖΟΥΛΑΚΟΥ (57 ΕΛΜ), ΣΕΝΤΕΡΚΒΙΣΤ (68 ΙΑΓΚΟ)

23/09/2018 • 08:08