Έπιασε και… κατοστάρα ο Παναθηναϊκός

Τη 13η νίκη του πέτυχε σήμερα ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 101-72 του ΚΑΟΔ, ο οποίος κατάφερε να τον δυσκολέψει μόνο ένα δεκάλεπτο.

Τη 13η νίκη του πέτυχε σήμερα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος άφησε τον ΚΑΟΔ να τον δυσκολέψει μόνο ένα δεκάλεπτο. Μετά πήρε φόρα και έφτασε άνετα στο 101-72, με τους φιλάθλους του που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ να χαρίζουν στους παίκτες και τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς το πιο θερμό χειροκρότημα. Λόγκαν και Καλάθης ήταν οι ηγέτες της επιτυχίας των «πρασίνων», ενώ από τους Δραμινούς κεχώρισαν οι Μισέλ και Χαραλαμπίδης.

Με τον Μπατίστ εναντίον του Μπάβτσιτς στο σκοράρισμα, Παναθηναϊκός και ΚΑΟΔ ξεκίνησαν… δυναμικά το παιχνίδι (7-7, 4΄). Οι δύο ψηλοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και η αγωνία χτυπούσε κόκκινο (16-14, 7΄). Όταν μπήκαν στο ρυθμό και ο Καλάθης με τους Μάριτς και Τσαρτσαρή, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα με +1- (27-17, 10΄). Ο Νικ με τη βοήθεια και του Λόγκαν, τους βοήθησε να κρατηθούν μπροστά στο σκορ όταν ο Χαραλαμπίδης πήρε φόρα (35-26, 14΄), αλλά τα παράπονα του Ομπράντοβιτς για την άμυνα και την νευρικότητα που άρχισαν να επιδεικνύουν οι παίκτες του στην επίθεση δεν ήταν λίγα και το σκορ το αποδείκνυε (41-30, 17΄). Ο πλουραλισμός τους τούς έσωζε όμως και δη με τις εμπνεύσεις και των ψηλών τους και έτσι άνοιξαν ξανά την ψαλίδα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-39. Βουγιούκας, Λόγκαν και Περπέρογλου έκαναν το 60-42 (23΄).

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος είχαν βρει το ρυθμό τους και είχαν περιορίσει αρκετά τις εμπνεύσεις των παικτών του Καλαφατάκη στην επίθεση, ενώ η άμυνα των τελευταίων δεν τους βοηθούσε για να σταματήσουν τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού (66-46, 26΄). Ο Μισέλ όμως ήταν εκείνος που προσπάθησε να κάνει τη ζημιά στους «πράσινους» και με συνεχόμενους πόντους του -και από τεχνική ποινή του Γιασικεβίτσιους- έκανε το 66-56 (28΄), αλλά Σάτο και Σμιθ βοήθησαν το «τριφύλλι» να πάρει μια ανάσα (70-57, 30΄). Παρά τις προσπάθειες του Μισέλ, οι οποίες συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν είχαν σκοπό να μπουν σε περιπέτειες (76-61, 33΄). Έτσι, πήραν φόρα και αποφάσισαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι (90-63, 37΄). Ο Καλάθης είχε φτάσει ήδη τους 16 πόντους, ενώ την καλή του απόδοση συνέχισε ο Λόγκαν, αλλά και ο Μάριτς με τον Τσαρτσαρή (97-68, 39΄). Ο Παναθηναϊκός έπιασε και την…. κατοστάρα τελικά και πήρε τη νίκη με 101-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 51-39, 70-57, 101-72.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 12, Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 4, Λόγκαν 21(1), Σάτο 5, Τσαρτσαρής 12(2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 16(1), Κυρίτσης 2, Σμιθ 11(2), Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 7(1).