«Δύο στα δύο» για τον Βίλας Μπόας

29/03/2014 • 15:54
Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πέτυχε τη δεύτερη νίκη με τον Πορτογάλο τεχνικό στον πάγκο της, «σπάζοντας», μάλιστα, το αήττητο της έδρας της Άμκαρ Περμ (1-2) για την 23η αγωνιστική της ρώσικης Πρέμιερ Λιγκ.

Πριν καν συμπληρωθεί, ημερολογιακά, μία εβδομάδα η Ζενίτ πέτυχε τη δεύτερη επικράτησή της με τον Αντρέ Βίλας Μπόας στον πάγκο της, μάλιστα με το ίδιο σκορ. Ο Ίβηρας τεχνικός είδε την ομάδα του να δυσκολεύεται για ένα ημίχρονο απέναντι στην Άμκαρ Περμ, όμως χρειάστηκαν πέντε, μόλις, λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο για να πετύχει ο σύλλογος της Αγίας Πετρούπολης δύο τέρματα και να «σπάσει» το αήττητο της έδρας των γηπεδούχων που γνώρισαν την παρθενική τους ήττα, φέτος, στο «Zvezda».

Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, που δεν υπολόγιζε στις υπηρεσίες του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Γιάκουμπ Βαβρζίνιακ (τιμωρημένος), ήταν η μόνη της φετινής ρώσικης Λίγκας που δεν είχε γνωρίσει εντός έδρας ήττα. Προηγήθηκε με τον Κανουνίκοφ στο 19΄, με τον σκόρερ να κερδίζει τον βασικό Λοντίγκιν (πρώην Ξάνθης), όμως Κρισίτο στο 49΄ και Κερζακόφ στο 54΄ (ασίστ Χουλκ) έδωσαν στη Ζενίτ το πολύτιμο «τρίποντο».

Με το αποτέλεσμα αυτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 47 βαθμούς και ισοβαθμούν, πλέον, με τη Λοκομοτίβ Μόσχας η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Η Άμκαρ έμεινε στους 35 και μακριά πέντε πόντους, προς το παρόν, από την πέμπτη ευρωπαϊκή θέση. Στο άλλο ματς του Σαββάτου (29/3), για την 23η αγωνιστική, η Ουράλ «βύθισε» περισσότερο την Ανζί επικρατώντας με 2-1 (10΄ Γκόγκνιεφ, 41΄ Ερόκχιν - 85΄ Επουρεάνου).
17/11/2018 • 08:16

Προβάδισμα για Ιταλία, Σάντερλαντ. Ματς για γκολ σε Πίτερμπορο και Μπρίστολ

Πολλά ματς στις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας και της Σκωτίας μας δίνουν σε πολλές περιπτώσεις ενδιαφέρουσες ιδέες αναφορικά με την προοπτική παραγωγικότητάς τους ενώ στο Μιλάνο η Ιταλία είναι απόψε φαβορί λόγω κινήτρου

14/11/2018 • 10:51