Έκανε... σεφτέ η Αρούκα, «γκέλα» για Μπενφίκα (video)

Την πρώτη νίκη της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αρούκα, επικρατώντας 2-0 της Νασιονάλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.
22/08/2016 • 00:09
Αρούκα
Την πρώτη νίκη της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αρούκα, επικρατώντας 2-0 της Νασιονάλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι-οφ του Europa League πέτυχε και τα δύο της γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ραφαέλ Κριβεγιάρο (24΄) και τον Ζεκίνια (30΄), και στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

«Σεφτέ» έκανε και η Μορεϊρένσε, η οποία νίκησε 3-0 της Φεϊρένσε στην έδρα της χάρη στα τέρματα των Ρομπέρτο (12’), Ολιβέιρα (69’) και Ζεράλδες (81’). Ο Τάσος Καραμάνος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίθετα, η Μπενφίκα απώλεσε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Σετούμπαλ στο «Ντα Λουζ». Η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 66’, ωστόσο κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό με γκολ του Χιμένεζ στο 82’.