Κακή αλλά νικήτρια η Τορίνο (video)

Πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες εφετινές εμφανίσεις της η Τορίνο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε για 60 λεπτά και επικράτησε με 2-1 της Τζένοα.

Ο φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι και σε δύο χρόνους με τον Πιάτεκ να σημαδεύει το δοκάρι από τη γωνία της μικρής περιοχής και τον Κουαμέ να αστοχεί στη συνέχεια.
Στο 25ο και το 28ο λεπτό ο Ρόμουλο είδε δύο φορές την κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. παρόλα αυτά με γκολ του Κουαμέ η Τζένοα πήρε προβάδισμα στο 36′.
Η Τορίνο δεν έκανε ευκαιρία μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο δεύτερο λεπτό τους ο Ανσάλντι με πολύ ωραίο σουτ και ευνοημένος από κόντρα εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1.
Ένα λεπτό αργότερα ο Φάλκε πήρε πέναλτι από μαρκάρισμα του Σάντρο και ο Μπελότι διαμόρφωσε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την πολύ κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου χωρίς πάντως να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Δημιούργησαν καλές στιγμές με τον Μπελότι, τον Φαλκέ και τον Ζάζα, όμως είτε λόγω αστοχίας είτε γιατί επενέβη ο Ράντου δεν κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ματς.