«Φονιάς» Σβεντ (video)

Αν και βρέθηκε να κυνηγά διψήφια διαφορά, η Χίμκι νίκησε στο ρώσικο εμφύλιο του έκτου ομίλου του Top16 την ΤΣΣΚΑ με 91-89 με καλάθι του Αλεξέι Σβεντ 1.1 πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με διψήφιες διαφορές, όπως το +10 του ημιχρόνου (41-51) που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Χίγκινς για τους φιλοξενούμενους από το κέντρο του γηπέδου! Έδειχνε πώς έχει τον έλεγχο του πρώτου αγώνα για το Top16, όμως οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και κατά διαστήματα επέστρεφαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Η πρώτη αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκας, τελικά δεν θα ήταν γούρικη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που μπήκε άσχημα σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να γυρίσει η Χίμκι το ματς και να προηγηθεί η ίδια με καλές διαφορές. Στο 89-89 ο Σβεντ έχασε δύο βολές, χάθηκε και η επόμενη επίθεση της ΤΣΣΚΑ, με τον ίδιο παίκτη να παίρνει το τελευταίο σουτ με αντίπαλο τον Φριτζόν και να διαμορφώνει το τελικό 91-89. Έτσι ένα από τα φαβορί του ομίλου του Ολυμπιακού, άρχισε με ήττα. Για την ΤΣΣΚΑ καλύτερος ήταν ο Ντε Κολό με 20 πόντους, ενώ ο Χίγκινς σταμάτησε στους 16. Για τη Χίμκι ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 28, με τον Ράις να έχει 22!

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 41-51, 69-71-,91-89.

Οι πόντοι

Χίμκι (Ρίμας Κουρτινάιτις): Ράις 22, Σβεντ 28, Ντράγκιτς 7, Ογκουστίν 12, Κόπονεν 7, Βιάλτσεφ, Σοκόλοφ 2, Μόνια 5, Τοντόροβιτς , Χάνεϊκατ 4, Ντέιβις 4.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Τεόντοσιτς 18, Φρίτζον 9, Νίκολς 5, Κορόμπκοφ 2, Φρίλαντ 8, Χίγκινς 16, Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 6.