Τέσσερα η PSV στην Χέρακλες (video)

Η PSV Αιντχόφεν πέρασε άνετα από το Αλμέλο καθώς επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση στο «Πόλμαν» της Χέρακλες με 4-0 και παρέμεινε στην κορυφή του Ολλανδικού πρωταθλήματος μετά από 16 αγωνιστικές.
Τάσος Μπαϊρακτάρης
15/12/2018 • 22:55
Εύκολη νίκη η Αϊντχόφεν

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πιο ποιοτικοί, είχαν την κατοχή της μπάλας και προηγήθηκαν στο 12 με τον Μπεργκβάιν ο οποίος μετά την πάσα του Χέντριξ έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε ιδανικά τον Μπλάζβιτς για το 0-1.

Στο 33’ η Αιντχόφεν έκανε το 0-2 όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκούτι, ο Ντε Γιονγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και με μια δεύτερη ο Σβάαμπ έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής του αγώνα Ντένις Χίγκλερ απέβαλε τον Ντροστ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ροζάριο αφήνοντας την Χέρακλες με δέκα παίκτες.

Στην επανάληψη στο 79’ η Αιντχόφεν έκανε το 0-3 όταν μετά την σέντρα του Λοσάνο ο Ντάμφρις με κεφαλιά νίκησε τον Μπλάζβιτς.

Στο 90’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Χέρακλες και σουτ του Ντάμφρις η μπάλα βρήκε πάνω στα προτεταμένα χέρια του Τσιμπόρα πάνω στην γραμμή εστίας της Χέρακλες.

Και πάλι μετά από την χρήση του VAR ο Χίγκλερ έδειξε το σημείο του πέναλτι και απέβαλε τον νεαρό γερμανό μπακ αφήνοντας τους γηπεδούχους με εννέα παίκτες.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαστόν Περέιρο αλλά ο Μπλάζβιτς έπεσε στην γωνία του και απόκρουσε.

Στην εξέλιξη όμως της φάσης και μετά από σέντρα του Μάλεν ο Γκαστόν Περέιρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-4.

Για την Χέρακλες μοιραίος παίκτης ο Κούβας ο οποίος σπατάλησε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ.

23/07/2019 • 08:39

Ματς έντονων προκλήσεων σε Τσεχία, Ολλανδία και το Λιγκ καπ Σκωτίας

Δύσκολο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ και σε μια έδρα έντονης πίεσης για κάθε φιλοξενούμενο. Καλά παιχνίδια περιμένουμε, νωρίς στην Σαϊτάμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Τσέλσι και πιο αργά στο Αϊντχόφεν