Νίκη-ανατροπή για τον Άγιαξ (video)

Τάσος Μπαϊρακτάρης
28/10/2017 • 23:48
Πανηγυρική Αγιαξ
Ο Άγιαξ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε πέρασε από το Κόνινγκ Στέιντιουμ επικρατώντας της Βίλεμ με 1-3, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 55’.

Ήταν η στιγμή που ο Σένε ανέτρεψε τον Χάγιε στην περιοχή και ο Βελινκόγια από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αίαντας όμως πίεσε στην συνέχεια και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79 με τον Σένε.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Σιέμ ντε Γιονγκ με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2 και το τελικό σκορ υπέγραψε στο 91ο λεπτό με πλασέ ο Νέρες μετά από ασταθή απόκρουση του Μπράντενχορστ σε σουτ του Χούντελαρ.

Ο Άγιαξ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Χούντελαρ στο 37’, ενώ έχασε και πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Βασικός με την Βίλεμ σε όλο το ματς έπαιξε ο Κώστας Τσιμίκας που είχε καλή απόδοση και μια σπουδαία ευκαιρία στο 88’ να κάνει το 2-2.

Στον πάγκο για τον Άγιαξ ήταν ως αναπληρωματικός τερματοφύλακας ο Κώστας Λάμπρου.

19/03/2019 • 10:40

Οι αντοχές των αουτσάϊντερ δίνουν καλές τιμές στο Ηνωμένο Βασίλειο (video)

H Νταντί Γιουνάϊτεντ θέλει την νίκη αφενός για να εδραιώσει τη θέση της κι αφετέρου να πλησιάσει την πρωτοπόρο Ρος Κάουντι. Φαβορί για την νίκη είναι απόψε Κρουσάντερς, Πίτερχεντ απέναντι σε αντιπάλους που θα παίξουν με λιγότερο άγχος.