0
'Αγγελος Στυλιάδης
01/10/2017 • 17:49
Οι παίκτες του Αγιαξ πανηγυρίζουν
Ο Άγιαξ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, επικράτησε με 4-0 στην έδρα της αήττητης μέχρι σήμερα Χερενφέιν και πλησίασε την πρωτοπόρο PSV σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα 35 λεπτά, όμως απέτυχαν να βρουν δίχτυα και με το τετ-α-τετ του Όντεγκαρντ στο 10’ και με το δοκάρι του Σάαρς με εκτέλεση φάουλ στο 36’. Ο καλύτερος παίκτης του Άγιαξ, και σκόρερ δύο τερμάτων Κάμπος, έδωσε σοβαρό προβάδισμα στον «Αίαντα» με γκολ στο 38ο και 41ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική ιστορία αφού η ομάδα του Κάιζερ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια. Είχε δοκάρι με τον Φαν ντε Μπεκ στο 51’, σκόραρε με πέναλτι του Σένε στο 76’ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με γκολ του Βέμπερ (το πρώτο του με τον Άγιαξ) στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρόκειται για την 2η εκτός έδρας νίκη του Άγιαξ που πλησίασε στον ένα βαθμό την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και κάτοχο της 3ης θέσης έως τώρα Χερενφέιν.