0
'Αγγελος Στυλιάδης
23/09/2017 • 23:57
Μπρέντα
Η Μπρέντα πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Φέγενορτ, τη δεύτερη στο πρωτάθλημα, ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και ταυτόχρονα έφερε προβληματισμό στο Ρότερνταμ για το αποτέλεσμα αλλά και την μέτρια αγωνιστική εικόνα των γηπεδούχων και πρωτοπόρων του πρωταθλήματος.

Παρά το γεγονός ότι δεν είχε ρυθμό και απέναντι σε πολυπρόσωπη άμυνα, η ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ είχε δοκάρι στο 11 με κεφαλιά του Φαν Ντερ Χέιντεν. Στο 27 ο Αμπρός νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Τζόουνς, χάνοντας την πρώτη πολύ σημαντική ευκαιρίατων φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση. Έξι λεπτά αργότερα πάντως και από την κεφαλιά – πάσα του Αμπρός, ο Κόρτε δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το 0-1.

Στο 60’ ο ‘Αμραμπατ σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά στην δεύτερη σημαντική ευκαιρία της Φέγενορτ στο παιχνίδι. Στο 74’ χάθηκε η τρίτη και σημαντικότερη, όταν ο Κράμερ νικήθηκε από τον Μπιριγκίτι σε πέναλτι (αυστηρότατο) που καταλόγισε ο διαιτητής του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ενεβόλτσεν στο 87ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος λάθος του τερματοφύλακα Τζόουνς, που άνοιξε το κοντρόλ δίνοντας ουσιαστικά… ασίστ στον σκόρερ.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της Φέγενορτ στο πρωτάθλημα, αφού την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί στο ντέρμπι από την PSV.