Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η Ιταλία

Η Ιταλία προηγήθηκε νωρίς αλλά χρειάστηκε να ιδρώσει αρκετά για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ουγγαρίας στο Ντέμπρετσεν και να επικρατήσει με σκορ 69-63. Σε ρεκόρ 6-2 ανέβηκαν οι «Ατζούρι», που έκαναν καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα γήπεδα της Κίνας.

Η ομάδα του Ματέο Σακέτι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (28-39), εντούτοις η Ουγγαρία αντέδρασε με επιμέρους 23-13 στην τρίτη περίοδο και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι (51-52). Οι γείτονες έσφιξαν την άμυνα τους στο φινάλε, κράτησαν τους Μαγυάρους μόλις στους 12 πόντους στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη.

Για την Ιταλία ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (7 ριμπάουντ), ενώ σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο έδωσε ο Πολ Μπιλίγκα (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4/4 σουτ). Θετικός και ο Μέλι (8π), άστοχος ο Ντέλα Βάλε (7π, 2/10 σουτ).

Για την Ουγγαρία, που υποχώρησε σε ρεκόρ 4-4, ο Νταβίντ Βοϊβόντα ήταν μια ομάδα μόνος του με 25 πόντους.