Βήμα πρόκρισης για τη Λε Μαν στο BCL (video)

Η Λε Μαν νίκησε 89-74 την Νίζνι στην Γαλλία, ισοφαρίζοντας τη διαφορά της ήττας της στο Νόβγκοροντ, κάνοντας με αυτό τον τρόπο αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 25ο λεπτό, αλλά ένα εντυπωσιακό επί μέρους 15-3 των γηπεδούχων μετέτρεψε το εύθραυστο 50-49 σε 65-52 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Η Λε Μαν με τρίποντο του Ταμπού έφτασε τη διαφορά στους 16, 85-69, 1.30 λεπτό πριν το τέλος, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να την κρατήσει.

Σπουδαίο ματς έκανε ο Κλαρκ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ στη μάχη των αιθέρων οι Γάλλοι είχαν 10 περισσότερα. Για τους Ρώσους από 22 πόντους είχαν Μπαμπούριν και Ντραγκίτσεβιτς.