Ψάχνει θαύμα η Κύμη

Η Κύμη νίκησε με 89-88 το Λαύριο εντός έδρας, αλλά παραμένει σε δύσκολη θέση για την παραμονή στην Basket League.

Η ομάδα της Εύβοιας, δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 18 πόντων με τους οποίους είχε χάσει στον α’ γύρο και έχει μειονέκτημα σε σχέση με την σημερινή της αντίπαλο, που έχει να παίξει ακόμα 22” με τον Κολοσσό και ένα ματς με τον Ήφαιστο, ενώ η Κύμη αγωνίζεται στο φινάλε με τον Παναθηναϊκό.

Οι Ουίλιαμς (22π. με 6/9 τρίποντα), Χόρτον (21π., 7ρ.) και Καρινιάουσκας (14π., 11ασ., 7ρ.) οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη, ενώ το Λαύριο είχε πέντε «διψήφιους».

Η Κύμη είχε σε μεγάλη μέρα τον Ουίλιαμς που ξεκίνησε με 14 πόντους και τέσσερα εύστοχα στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους, ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου κάλυψε την διαφορά του πρώτου αγώνα (48-26 στο 16′). Το Λαύριο όμως με ένα επιμέρους σκορ 16-3 μείωσε σε 51-42 στο ημίχρονο.

Το Λαύριο πλησίασε στους επτά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Κύμη ξέφυγε ξανά με σερί 9-0, ο Νίξον «ξύπνησε» και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο -6, αλλά οι γηπεδούχοι με νέο σερί 6-0 τελείωσαν το δεκάλεπτο μπροστά με 71-59.

Στην τελευταία περίοδο, η Κύμη έφτασε μέχρι το +14, αλλά το Λαύριο έκανε την τελική αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ 13-1 για το Λαύριο, έφτασε το ματς στο καλάθι. Ένα μικρό ξέσπασμα έφερε τους Ευβοιώτες ξανά στο +11, αλλά με τρίποντα του Λαμπ το Λαύριο μείωσε ξανά και παρ’ όλο που δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, ίσως αυτή στο τέλος να αποδειχτεί «γλυκιά».

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88
ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Τουντζιαράκης 5, Σαγκς 8 (2), Ουάσινγκτον 3 (1), Ουίλιαμς 22 (6), Καρινιάουσκας 14 (7ρ., 11ασ.), Πουλιανίτης 5 (1), Μαραγκός 11, Μητσιμπόνας, Χόρτον 21 (7ρ.)
ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Γιανγκ 8, Κουζέλογλου, Λαμπ 12 (3), Ουίδι 9 (1τρ., 7ρ.), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 15, Κακλαμανάκης 3 (8ρ.), Νίξον 14 (3), Μπιούφορντ 15 (2)