Άνοιξε το σκορ ο Ολυμπιακός

Με τέσσερις διψήφιες σκόρερ και την Χριστοδούλου να μοιράζει υπέροχα ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στους τελικούς της Volleyleague κόντρα στον Πανναξιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Με τέσσερις διψήφιες σκόρερ και την Χριστοδούλου να μοιράζει υπέροχα ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στους τελικούς της Volleyleague κόντρα στον Πανναξιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν 3-0 σετ (25-14, 25-21, 25-17) με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους στον δεύτερο τελικό την Μεγάλη Τετάρτη (19.00) στη Νάξο. Βλαχάκη (15π.), Ζακχαίου, Έμοντς (14π.) και Σκοτ (10π.) ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού. Από τον Πανναξιακό 9 είχε η Στεντίλ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος, προηγήθηκε με 9-3 αλλά η ομάδα της Νάξου μείωσε σε 13-10. Οι πρωταθλήτριες πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (21-11) για να κλείσει το σετ με 25-14 με μπλοκ της Βλαχάκη. Στο δεύτερο, αμφίρροπο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι τον 17ο πόντο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 3 (20-17 και 21-18), η Σκοτ ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους (23-19) και η Ζακχαίου «σφράγισε» σε πρώτο χρόνο την κατάκτηση του δευτέρου σετ με 25-21. Ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ προσπάθησε να παραμείνει στο ματς. Η ομάδα του Κωστακόπουλου έφθασε να προηγείται με 14-12 αλλά στο σημείο αντιμετώπισε πρόβλημα στην πίσω ζώνη. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς, έγραψε σερί 8-0 για το 20-14. Πρωταγωνίστρια στην «ερυθρόλευκη» ανατροπή ήταν από τη γραμμή του σέρβις η Τζίνα Λαμπρούση. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17 με επίθεση της Σκοτ. «Σήμερα ήμασταν αποφασισμένες. Θέλαμε τη νίκη και κάθε νίκη και για την Κατερίνα (σ. Γιώτα) και για τους οπαδούς μας. Σίγουρα είμαστε κουρασμένες στο τέλος της σεζόν αλλά τώρα είναι η περίοδος να τα δώσουμε όλα. Προσωπικά μπορώ να κάνω και καλύτερο παιχνίδι, με αυτές τις συμπαίκτριες. Όταν έχεις πασαδόρο τη Στέλλα πώς να μην τελειώνεις τις φάσεις, ή την Αρετά στην υποδοχή. Είναι το σύνολο αφού παίξαμε όλες μαζί καλά και πάμε στο επόμενο ματς» σχολίασε η Κωνσταντίνα Βλαχάκη στην κάμερα του OSFP TV. Οι συνθέσεις: