Στην Ατλέτικο Παραναένσε το Κόπα Σουνταμερικάνα

Αρης Γεωργίου
13/12/2018 • 11:16
Οι παίκτες της Ατλέτικο Παραναένσε πανηγυρίζουν.
Η Ατλέτικο Παραναένσε νίκησε με 4-3 στα πέναλτι την Aτλέτικο Ζούνιορ στον δεύτερο τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα και κατέκτησε το πρώτο διεθνές τρόπαιο στην ιστορία της.

Ο πρώτος τελικός στην Κολομβία είχε λήξει ισόπαλος 1-1 και στη ρεβάνς, οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Πάμπλο. Η Ζούνιορ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58' και να στείλει το ματς στην παράταση, ενώ στο 110' έχασε μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει το τρόπαιο, καθώς ο Χάρλαν Μπαρέρα έστειλε τη μπάλα άουτ σε εκτέλεση πέναλτι.

Τελικά, η άσπρη βούλα καταδίκασε την ομάδα της Μπαρακίνγια, καθώς στη «ρώσικη ρουλέτα» οι γηπεδούχοι επικράτησαν 4-3. Οι Φουέντες και Γκουτιέρες αστόχησαν για τη Ζούνιορ, ο Λόντι δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τέταρτο πέναλτι της Ατλέτικο, όμως ο Ελένο στην πέμπτη εκτέλεση της χάρισε το τρόπαιο.
23/04/2019 • 16:52

Για την ουσία παίζουν Τόττεναμ, Άγιαξ.. Κομβικά ματς σε Βαγιαδολίδ και Ντόνκαστερ

Κίνητρο, αγωνιστική διάθεση και διαχείριση δυνάμεων είναι τα στοιχεία που θα κρίνουν πολλά στους αποψινούς αγώνες της Ολλανδίας, της Ισπανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας όπως και στο κύπελλο Γερμανίας