Αργεντίνικη υπόθεση το Κόπα Λιμπερταδόρες (video)

Η Μπόκα Τζουνιορς απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Παλμέϊρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες όπου θα αντιμετωπίσει την Ρίβερ Πλέϊτ
01/11/2018 • 04:33
Η Μπόκα Τζούνιορς θα διεκδικήσει το φετινό κόπα Λιμπερταδόρες μετά την ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Παλμέϊρας
Οι δύο ιστορικότερες ομάδες του ποδοσφαίρου της Αργεντινής, η Ρίβερ Πλέϊτ και η Μπόκα Τζούνιορς θα διεκδικήσουν το φετινό κόπα Λιμπερταδόρες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Τις πρώτες πρωινές ώρες, για την Ελλάδα, η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης μένοντας όρθια στην καυτή έδρα «Αλιάνζ Πάρκε» του Σάο Πάολο.
Ο πρώτος ημιτελικός στο θρυλικό «Λα Μπομπονέρα» του Μπουένος Άϊρες είχε λήξει με σκορ 2-0 για την ομάδα της Αργεντινής, κι όλα ξεκίνησαν καλά γι’ αυτό στον σημερινό δεύτερο αγώνα όταν μόλις στο 18ο λεπτό ο Αμπίλα έκανε το 0-1 «παγώνοντας» τις περισσότερες από τις ελπίδες των Βραζιλιάνων για την ούτως ή άλλως δύσκολη προοπτική της ανατροπής!
Ο 25χρονος Λουάν στο 53ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 και επτά λεπτά αργότερα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Παραγουανός Γκουστάβο Γκόμες έγινε το 2-1.

Εκεί που οι ελπίδες φάνηκαν ξανά στον ορίζοντα για την Παλμέϊρας ήρθε στο 70ο λεπτό ο Ντάριο Μπενεντέτο με συρτό σουτ εκτός περιοχής να κάνει το 2-2 «σβήνοντας» μια και καλή τις όποιες αμυδρές ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης!
Ο Μπενεντέντο μάλιστα ήταν αυτός που πέτυχε τα γκολ της νίκης της Μπόκα στον πρώτο ημιτελικό.
Το τρόπαιο θα διεκδικήσουν η Μπόκα και η Ρίβερ Πλέϊτ σε έναν διπλό τελικό στις 7 και 28 Νοεμβρίου!

19/11/2018 • 08:08

Το κίνητρο απέναντι στο ποδοσφαιρικό γόητρο

Το παιχνίδι της Γερμανίας με την Ολλανδία έχει ενδιαφέρον μόνον για τους φιλοξενούμενους. Φαβορί είναι η Νορβηγία στην Λευκωσία όμως η Κύπρος στα τελευταία της παιχνίδια κάνει ότι μπορεί να φανεί ανταγωνιστική.

14/11/2018 • 10:51