Η Γκρέμιο κατέκτησε το Λιμπερταδόρες

Αρης Γεωργίου
30/11/2017 • 09:54
H Γκρέμιο κάτοχος του Λιμπερταδόρες.
Η βραζιλιάνικη Γκρέμιο αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής, επικρατώντας με 2-1 στην έδρα της αργεντίνικης Λανούς στον επαναληπτικό τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε, είχε ήδη το προβάδισμα για το τρόπαιο μετά τη νίκη της με 1-0 στον πρώτο τελικό και σφράγισε την κυριαρχία της στην Λατινική΄Αμερική για τρίτη φορά μετά το 1983 και το 1995 με εκτός έδρας νίκη. Έτσι, ο προπονητής της Ρενάτο Γκάουτσο έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος που κατακτά το τρόπαιο σαν παίκτης και τεχνικός, έχοντας αγωνιστεί στον θρίαμβο της Γκρέμιο το 1983.

Οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό, όταν ο Φερναντίνιο έκλεψε την μπάλα πίσω από το κέντρο και μετά από ένα σλάλομ σκόραρε με δυνατό σουτ. Στο 42' ο Λουάν (που αναδείχτηκε κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης) έκανε το 0-2 αποφεύγοντας τρεις αμυντικούς πριν «σκάψει» τον τερματοφύλακα, ενώ η Λανούς μείωσε στο 71' με πέναλτι του Σαντ, που παρηγορήθηκε με τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του Λιμπερταδόρες.

Οκτώ λεπτά πριν από το τέλος, η Γκρέμιο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραμίρο, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους έξαλλους πανηγυρισμούς για το συγκρότημα του Πόρτο Αλέγκρε.
24/09/2018 • 08:08