Συνεπής στο ραντεβού της η Χιλή!

Αρης Γεωργίου
23/06/2016 • 08:10
H Xιλή του Σάντσες πήρε την πρόκριση για τον τελικό εν μέσω έντονων καιρικών φαινομένων.
Η Χιλή κέρδισε 2-0 την Κολομβία και θα συναντήσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την Αργεντινή στον τελικό του Κόπα Αμέρικα. Διακόπηκε ο ημιτελικός για πάνω από δύο ώρες λόγω καταιγίδας στο Σικάγο!

Η κάτοχος του τροπαίου, σφράγισε το εισιτήριο νωρίς - νωρίς, καθώς ήδη στο 11ο λεπτό είχε πετύχει δύο γκολ. Παρά την απουσία των Βιδάλ και Ντίας, η «ρόχα» ξεκίνησε καταιγιστικά και στο 7ο λεπτό ο Αράνγις άνοιξε το σκορ με βολέ, ενώ 11 λεπτά αργότερα, ο Αλέξις Σάντσες επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Όσπινα και ο ολομόναχος Φουενσαλίδα πέτυχε το δεύτερο γκολ από κοντά.

Η Κολομβία έχασε κάποιες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του α' μέρους, όμως δεν κατάφερε να μειώσει, ενώ η ανάπαυλα ανάμεσα στα δύο ημίχρονα κράτησε περίπου...2.5 ώρες λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων. Οι διοργανωτές επιστράτευσαν ακόμα και σκούπες για να καθαρίσουν τον αγωνιστικό χώρο και τελικά το δεύτερο μέρος άρχισε με την Κολομβία να ζητάει χωρίς αποτέλεσμα πέναλτι σε ανατροπή του Τόρες από τον Χάρα.

Στο 57', οι «καφετέρος» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σάντσες με δεύτερη κίτρινη και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Πλέον η Χιλή θα αντιμετωπίσει ξημερώματα Δευτέρας την Αργεντινή στο Νιού Τζέρσεϊ στην επανάληψη του περσινού τελικού (όπου η «ρόχα» είχε επικρατήσει στα πέναλτι), ενώ η Κολομβία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ μία μέρα νωρίτερα στον τελικό της παρηγοριάς...