Στα ημιτελικά η Κολομβία

18/06/2016 • 05:18
Κολομβία-Περού
Θέση στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα έκλεισε για πρώτη φορά μετά το 2004 η Κολομβία, που μετά από ένα στείρο 90λεπτο κόντρα στο Περού (0-0) πήρε την πρόκριση με 4-2 στα πέναλτι.

Κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στο «Μetlife Stadium» του East Rutherford με τις τελικές προσπάθειες που βρήκαν εστία, να είναι από μία για μια ομάδα.

Μετά το πέρας των 90 λεπτών και καθότι δεν υπάρχει παράταση, το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Οσπίνα έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Τράουκο, ενώ αμέσως μετά ο Κουέβα έστειλε τη μπάλα άουτ για το Περού, με την Κολομβία να παίρνει την πρόκριση με 4-2 και έχοντας ευστοχήσει από τη λευκή βούλα με τους Χάμες Ροντρίγκεζ, Κουαδράδο, Μορένο και Πέρεζ.

Η ομάδα του Πέκερμαν επιστρέφει στα ημιτελικά μετά από τέσσερις διοργανώσεις, όπου πλέον θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Μεξικό-Χιλή. Υπενθυμίζεται, πως οι ΗΠΑ βρίσκονται ήδη στην τετράδα και περιμένουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Αργεντινή-Βενεζουέλα.

Σε ότι αφορά το Περού, οι «Ίνκας» μένουν εκτός ημιτελικών μετά από συνεχόμενες παρουσίες στις δύο τελευταίες διοργανώσεις.
19/09/2018 • 08:08

Γερό αβαντάζ για την "Σίτι". Διάθεση για γκολ σε Μαδρίτη, Σέφιλντ και Μίντλεσμπρο

Με σαφές προβάδισμα παίζουν απόψε οι ομάδες του Μάντσεστερ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ισορροπημένο το εξ αναβολής παιχνίδι της Γένοβας όπως και αυτό για το κύπελλο Ιρλανδίας όπου η φορμαρισμένη Μποέμιανς απειλεί ευθέως την Ντέρι Σίτι

19/09/2018 • 10:52