Με 10 στους “8”

Την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα πανηγύρισαν οι ΗΠΑ μετά τη νίκη τους επί της Παραγουάης με 1-0.
0
Βασίλης Δούκας
12/06/2016 • 04:00
Ο Ντέμπσεϊ πανηγυρίζει
Την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα πανηγύρισαν οι ΗΠΑ μετά τη νίκη τους επί της Παραγουάης με 1-0. Το σύνολο του Κλίσμαν σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γιέντλιν (47'). Παρόλα αυτά διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και σφράγισε το εισιτήριο για τους “8” της διοργάνωσης.

Οι ΗΠΑ ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή στιγμή τους στο ματς. Ο Ντέμπσει βρέθηκε και πάλι στο σωστό μέρος στη σωστή στιγμή και με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 στο 27. Η Παραγουάη ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Αν και δημιούργησε ευκαιρίες κανένας παίκτης της δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκουζάν, έστειλε την Αμερική στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, χάρη στην επέμβαση του στο 45' στο τετ α τετ με τον Λεσκάνο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξαν οι ισορροπίες στο ματς, καθώς ο Γιέντλιν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αντίκρισε δύο φορές την κίτρινη κάρτα και άφησε τις ΗΠΑ με δέκα παίκτες από το 47'. Η Παραγουάη είχε την κατοχή και πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να το πετύχει. Μάλιστα παραλίγο να βρεθεί και πίσω στο σκορ με δύο γκολ, από τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις των οικοδεσποτών.
22/09/2019 • 07:11

Φόρμα και πάθος ορίζουν τα ντέρμπι σε Λιόν, Αϊντχόφεν, Λονδίνο και ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος είναι λογικό να κριθεί στην αποτελεσματικότητα ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες. Εν μέσω ειδικών συνθηκών το ντέρμπι των "αιωνίων", πιο παραγωγικά τα ματς σε Λονδίνο και Λιον