Επιστροφή Ισημερινού, «αυτοκτονία» Περού

Αρης Γεωργίου
09/06/2016 • 08:28
O Iσημερινός πήρε την ισοπαλία με το Περού.
Ο Ισημερινός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το Περού στον 2ο Όμιλο του Κόπα Αμέρικα, αλλά κατάφερε να σώσει τον πόντο της ισοπαλίας.

Στο ματς που έγινε στο Phoenix Stadium του Γκλέντεϊλ της Αριζόνα, οι Περουβιανοί έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, είχαν πάρει ήδη προβάδισμα δύο γκολ.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό, ο Κουέβα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα, όταν με ωραία κίνηση απέφυγε τον Ατσιλιέρ και νίκησε τον Ντομίνγκες. Οκτώ λεπτά αργότερα, το Περού διπλασίασε το προβάδισμά του, με τον Ρεβορέδο να εκτελεί φάουλ, τον Γερέρο να βρίσκει τον Φλόρες και αυτόν να κάνει το 2-0 με ωραία εκτέλεση.

Ο Ρεβορέδο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 στο 38', όμως ο Ισημερινός κατάφερε να μειώσει στο 39', όταν ο Αντόνιο Βαλέντσια βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Ένερ Βαλέντσια, με τον παίκτη της Γουέστ Χαμ να κατεβάζει τη μπάλα με το στήθος πριν νικήσει τον Γκαγιέσε.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους, ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης με τους Νομπόα και Μοντέρο να συνδυάζονται και τον τελευταίο να βρίσκει τον Μπολάνιος που σκόραρε από κοντά.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να το πετύχουν, με τον Ισημερινό να τελειώνει το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ατσιλιέρ στο 90'.

Πλέον όλα όσον αφορά την πρόκριση θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, με την Βραζιλία να προηγείται έχοντας 4 πόντους μετά από δύο αγωνιστικές, Περού και Ισημερινό να ακολουθούν με 2 και την Αϊτή άποντη. Στις 13 Ιουνίου ο Ισημερινός παίζει με την Αϊτή και η Βραζιλία αντιμετωπίζει το Περού.
22/09/2019 • 07:11

Φόρμα και πάθος ορίζουν τα ντέρμπι σε Λιόν, Αϊντχόφεν, Λονδίνο και ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος είναι λογικό να κριθεί στην αποτελεσματικότητα ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες. Εν μέσω ειδικών συνθηκών το ντέρμπι των "αιωνίων", πιο παραγωγικά τα ματς σε Λονδίνο και Λιον