Νίκη τίτλου για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε βήμα τίτλου, επικρατώντας του Απόλλωνα Λεμεσού στο ντέρμπι του πρωταθλήματος ενώ σημαντική νίκη πήρε και η Δόξα επί της Άλκης στη μάχη της παραμονής.
17/03/2019 • 20:12
Ο Λούκας Σόουζα έδειξε τον τίτλο στον ΑΠΟΕΛ
Στο ντέρμπι της μάχης του πρωταθλήματος στην Κύπρο, ο πρωτοπόρος μέχρι πριν το ματς Απόλλωνας Λεμεσού, υποδέχτηκε τον ΑΠΟΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο τη νίκη για να βρεθούν στην πρώτη θέση και το έκαναν με επιβλητικό τρόπο. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 48 με τον Ζελάγια, όμως η ομάδα του Τραμεντζάνι μέσα σε 13 λεπτά πέτυχε τρία γκολ και πανηγύρισε νίκη που την φέρνει μια ανάσα μακριά από τον τίτλο. Ο Λέο Νατέλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1 στο 65 και ο Αλ Ταμάρι τρία λεπτά αργότερα έκανε την ολική ανατροπή βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λούκας Σόουζα στο 77. Ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ιωάννου στις καθυστερήσεις.

Στην μάχη της παραμονής στην κατηγορία, η Ανόρθωση πήρε σημαντική νίκη απέναντι εκτός έδρας απέναντι στην Πάφο με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ζοάο Βίκτορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του δεύτερης φάσης, ενώ η Πάφος έμεινε στους 22 βαθμούς και θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να επικρατήσει της Ένωσης, η Ανόρθωση να κερδίσει την Άλκη και η Δόξα να χάσει από τον Ερμή ώστε να μείνει στην κατηγορία.

Η Δόξα πήρε σπουδαία νίκη που την φέρνει κοντά στην παραμονή στην κατηγορία, επικρατώντας εκτός έδρας της Άλκης με 4-1. Ο Σπόλιαριτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο όγδοο λεπτό, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Ζατλ τέσσερα λεπτά αργότερα, έφερε το ματς στα ίσα, και ο Μπατίν στο 24 έκανε το 2-1. Για τον Ρουμάνο, αυτό είναι το πρώτο του γκολ στην Κύπρο. Ο Χατζηβασίλης και ο Λούις Κάρλος στο 67 και 70 διαμόρφωσαν το 4-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Η δόξα πήγε στους 24 βαθμούς όσους έχει και η Ένωση.

23/04/2019 • 16:52

Για την ουσία παίζουν Τόττεναμ, Άγιαξ.. Κομβικά ματς σε Βαγιαδολίδ και Ντόνκαστερ

Κίνητρο, αγωνιστική διάθεση και διαχείριση δυνάμεων είναι τα στοιχεία που θα κρίνουν πολλά στους αποψινούς αγώνες της Ολλανδίας, της Ισπανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας όπως και στο κύπελλο Γερμανίας