Έμειναν στο 0-0 Λίβερπουλ και Σίτι, τις έπιασε η Τσέλσι στην κορυφή

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0 στο Άνφιλντ, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων και αήττητων της Πρέμιερ Λιγκ.

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0 στο Άνφιλντ, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων και αήττητων της Πρέμιερ Λιγκ. Πλέον η παρέα στο ρετιρέ της βαθμολογίας διευρύνθηκε, αφού μέλος της είναι πλέον και η Τσέλσι (20 βαθμοί, 6 νίκες-2 ισοπαλίες-0 ήττες), που νωρίτερα είχε επικρατήσει 3-0 της Σαουθάμπτον.

Όσοι περίμεναν μια αναμέτρηση που θα τους κρατούσε με κομμένη την ανάσα επί 90 λεπτά, απογοητεύτηκαν οικτρά. Ενδεικτικό του πόσο άνευρο και άγευστο ήταν το παιχνίδι ήταν το γεγονός ότι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μόλις τρία σουτ συνολικά και ούτε ένα από αυτά δεν πήγε προς την εστία. Μπορεί τα δεδομένα να μην άλλαξαν στην συνέχεια όσον αφορά το σκορ, ωστόσο το τελευταίο 20λεπτο μας επιφύλαξε αρκετές συγκινήσεις, με κερασάκι στην τούρτα το χαμένο πέναλτι του Μαχρέζ, με το οποίο η Σίτι είχε χρυσή ευκαιρία να αποδράσει από το Λίβερπουλ με το «διπλό» στα χέρια της.

Λίβερπουλ: Αλισσον, Γκόμεζ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (29’ Κεϊτά), Χέντερσον, Γουαινάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο (72’ Στάριτζ), Μανέ.
Μαν. Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Μεντί, Μπερνάντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Σίλβα, Μαχρέζ, Αγουέρο (66’ Ζεσούς), Στέρλινγκ (76’ Σανέ).