Φλορέντζι ο λυτρωτής

26/03/2014 • 00:02

Η Ρόμα τα χρειάστηκε, αλλά τελικά νίκησε 2-1 την Τορίνο και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί απευθείας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ντέστρο σκόραρε για τρίτη διαδοχική αγωνιστική και έδωσε το προβάδισμα στους «τζιαλορόσι» στο 41', αλλά η «γκρανάτα» ισοφάρισε στο 52' με τον «συνήθη ύποπτο» Ιμόμπιλε.

Η ομάδα του Γκαρσία φλέρταρε με την γκέλα στο «Ολίμπικο», όμως ο Φλορέντζι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε τον τρόπο να της χαρίσει τη νίκη. Η Ρόμα βρίσκεται πλέον στο -11 από τη Γιουβέντους και στο +9 απ' τη Νάπολι, κρατώντας σφιχτά στα χέρια της το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τοροσίδης για τους γηπεδούχους και Ταχτσίδης για τους φιλοξενούμενους έμειναν στον πάγκο.

Ρόμα (4-3-3, Γκαρσία): Ντε Σάνκτις - Μαϊκόν, Ράφαελ Τολόι, Λεάντρο Καστάν, Ρομανιόλι (70' Μπάστος) - Ντε Ρόσι, Πιάνιτς, Νάινγκολαν (83' Φλορέντζι) - Τότι (70' Λιάγιτς), Ζερβίνιο, Ντέστρο

Τορίνο (3-4-3, Βεντούρα): Παντέλι - Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι - Μαξίμοβιτς, Κούρτιτς, Ελ Καντούρι, Ντάρμιαν - Βίβες, Ιμόμπιλε, Τσέρτσι

21/10/2019 • 12:05