Απομακρύνεται το πρωτάθλημα για τη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στην ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Βαλένθια (2-2) και έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Μπενζεμά να σκοράρει, έπειτα από άψογη συνεργασία με τον Ρονάλντο. Ωστόσο, στην εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, με τον Ντάνι Παρέχο να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι διαμορφώνοντας το 1-1.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού στο 68ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κόβασιστς αλλά αυτό δεν τους πτόησε αφού στο 82ο λεπτό ο Μπέιλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κεφαλιά. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε ελάχιστα αφού ένα λεπτό αργότερα ο Αλκάθερ ισοφάρισε για τη Βαλένθια, γράφοντας το τελικό 2-2.

Έτσι, η Ρεάλ έμεινε στην τρίτη θέση έχοντας πλέον 37 βαθμούς ενώ η Βαλένθια έμεινε στους 22 πόντους και την ενδέκατη θέση.

Στα υπόλοιπα ματς, η Βιγιαρεάλ αν και δύσκολα, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λα Κορούνια επικρατώντας 2-1 με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μπρούνο.

Τέλος, Μπιλμπάο και Λας Πάλμας μοιράστηκαν από ένα βαθμό αφού οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2.