Έπαιξε όσο χρειάστηκε (video)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε κόντρα στην Κηφισιά και πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 73-67, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διατήρησε για μία ακόμα αγωνιστική το αήττητό της στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ωστόσο, το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου δυσκόλεψε αρκετά τους γηπεδούχους για ένα ημίχρονο, εκμεταλλευόμενο τη νωθρή άμυνα που έπαιζαν οι «πράσινοι» στα πρώτα δύο δεκάλεπτα.

Στην επανάληψη όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, έπαιξε όσο χρειάστηκε άμυνα και εν τέλει έφτασε στη νίκη, τη 13η του σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Τζέιμς Φελντέιν που σταμάτησε στους 21 πόντους έχοντας 2/2 δίποντα και 5/9 τρίποντα ενώ είχε και τρεις ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους τέσσερις παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (Ελ Αμίν-13, Χογκ-12, Κασελάκης-11, Σμιθ-10) αλλά δεν μπόρεσαν να γλυτώσουν την ομάδα τους από την όγδοη ήττα στη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34, 57-42, 73-67

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Παππάς 3 (1), Γκιστ 8 (1), Καλάθης 4, Παπαγιάννης 2, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 12 (2), Ραντούλιτσα 5, Φελντέιν 21 (5), Διαμαντίδης 2, Κούζμιτς.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 11 (2), Χογκ 12 (2), Σμιθ 10, Ελ-Αμίν 13, Χατζηνικόλας 1, Γκίκας 4, Πόποβιτς, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος3 (1), Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 9.