Ματσάρα στο Ένιο Ταρντίνι (video)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο Ένιο Ταρντίνι, με ωραίο ρυθμό, πολλές ευκαιρίες και δύο αποβολές, Πάρμα και Σαμπντόρια έμειναν στο χορταστικό 3-3.
Τάσος Μπαϊρακτάρης
05/05/2019 • 18:07
Μοιρασιά στο Ένιο Ταρντίνι

Με τον αβθμό η Πάρμα ξέφυγε έξι πόντους από την επικίνδυνη ζώνη τρία ματς πριν το τέλος, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή, ενώ η Σαμπντόρια απώλεσε και τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι «κροκιάτι» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό όταν μετά από σόλο του Ζερβίνιο, ο Ιβοριανός σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γατζόλα, που πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Στην συνέχεια όμως η Σαμπντόρια πήρε τον έλεγχο και την κατοχή του παιχνιδιού και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 28’ όταν ο Ντι Μάρκο απομάκρυνε με το χέρι σέντρα του Νικολά Μούρου.
Ο Κουαλιαρέλα ανέλαβε την εκτέλεση και με το 24ο γκολ του έκανε το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα μετά από σουτ του Γιάνκτο, ο Ντεφρέλ πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Σέπε και από κοντά έκανε το 1-2 κόντρα στην ομάδα από την οποία ξεκίνησε το ποδόσφαιρο.

Στην επανάληψη η «Σαμπ» συνέχισε να είναι καλύτερη και έκανε το 1-3 στο 61’ όταν μετά από λάθος του Κούτσκα, ο Πρατ σέρβιρε στον Κουαλιαρέλα που με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 25ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 66’ όμως ο Κόλεϊ ανέτρεψε στην περιοχή τον Σιλιγκάρντι και ο Κούτσκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-3.

Πέντε λεπτά αργότερα μετά από φάση διαρκείας, ο Μπαστόνι με κοντινό πλασέ έκανε το 3-3 δίνοντας μια άγρια ομορφιά στο ματς.

Και μετά από τα έξι γκολ ήρθε η ώρα των αποβολών.

Πρώτα, στο 88’ ο Κόλεϊ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για φάουλ πάνω στον Μπρούνο Άλβες και στην συνέχεια στο 91ο λεπτό ο Κούτσκα είδε κι εκείνος δεύτερη κίτρινη για φάουλ πάνω στον Έκνταλ.

19/08/2019 • 08:14

Δοκιμασίες υψηλών απαιτήσεων για Γιουνάϊτεντ, Μπόντο Γκλιμτ

Δε θα είναι εύκολο το πέρασμα της Γιουνάϊτεντ από το γήπεδο της Γουλβς. Το βαθμολογικό κίνητρο καθιστά φαβορί την Χόνκα και την Μπόντο Γκλιμτ ενώ στην Ισλανδία, η KR δείχνει πολύ πιο δυνατή στο τοπικό ντέρμπι του Ρέϊκιαβικ αλλά χρειάζεται ουσία για τη νίκη