Η μία Champions League, η άλλη Serie B (video)

14/04/2019 • 23:41
Η μία Champions League, η άλλη Serie B
Ένα ακόμα βήμα για την εξασφάλιση της συμμετοχής στο Champions League της νέας περιόδου έκανε η Ίντερ, η οποία νίκησε 3-1 την Φροζινόνε στο «Μπενίτο Στίρπε» για την 32η αγωνιστική. Την ίδια ώρα, οι «Τσιοκαρίνι» πλησίασαν ακόμα περισσότερο στην Serie B.

Ο Ράντζα Ναϊνγκολάν ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντ’ Αμπρόσιο, ενώ στο 35’ ο Τζίμπσα έκανε πέναλτι στον Σκρίνιαρ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέρισιτς και στο 37’ οι «νερατζούρι» ήταν μπροστά με 2-0.

Στο δεύτερο η ομάδα του Σπαλέτι χαλάρωσε και η Φροζινόνε το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας στο 62’ με τον Κασάτα, ενώ στο 69’ ο Τσιάνο έχασε σημαντική ευκαιρία με απευθείας φάουλ για το 2-2. Η Ίντερ «κλείδωσε» τη νίκη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από ωραία αντεπίθεση ο Βεσίνο σκόραρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Οι ενδεκάδες:
Φροζινόνε (Μάρκο Μπαρόνι):
Σπορτιέλο, Γκολντανίγκα, Αριάουντο, Καπουάνο, Παγκανίνι, Κασάτα (64' Τσιάνο), Τσίμπσα, Βαλτσάνια (82' Μαϊέλο), Μπεγκέτο, Πιναμόντι (88' Ντιονίζι), Τσιοφάνι.
Ιντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ντ'Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπόρχα Βαλέρο (74' Γκαλιαρντίνι), Πολιτάνο (89' Ζοάο Μάριο), Ναϊνγκολάν, Πέρισιτς (70' Κεϊτά Μπαλντέ), Ικάρντι.
15/06/2019 • 07:16

"Τελικοί" με φόντο την άνοδο και ντέρμπι με φόντο έναν τελικό!

Μικρό προβάδισμα έχουν οι γηπεδούχοι στα πλέϊοφ της Ιταλικής Serie C και της Ισπανικής Segunda División με τους αντιπάλους τους όμως ικανούς στο να αντισταθούν σθεναρά. Το πρώτο ντέρμπι του Κόπα Αμέρικα μπορεί να έχει γκολ γιατί διαθέτει ποιότητα και πάθος για διάκριση!