Στο 96’ λύτρωση για την Μπολόνια (video)

Μ’ ένα γκολ του Ματία Ντέστρο στο 96ο λεπτό η Μπολόνια νίκησε στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» με 2-1 την Σασουόλο στο μίνι ντέρμπι της Εμίλια Ρομάνια και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.
Τάσος Μπαϊρακτάρης
31/03/2019 • 21:09
Ήρωας ο Ντέστρο

Ο αγώνας είχε ένα καταπληκτικό φινάλε με απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων.

Η Μπολόνια προηγήθηκε στο 61ο λεπτό με αυστηρό πέναλτι που υπέδειξε ο ρέφερι Μάρκο Γουίντα, σε σπρώξιμο του Μπαμπακάρ πάνω στον Παλάσιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πούλγκαρ που πέρασε αλλαγή γι’ αυτό τον λόγο νικώντας τον Κονσίλι για το 1-0.

Στο 79ο λεπτό ο Ροντρίγκο Παλάσιο έχασε μοναδική ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Κοσνίλι.

Η Σασουόλο πήρε τα ηνία του ματς, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 91ο λεπτό όταν μετά από πάσα του Μπαμπακάρ ο Μπογκά νίκησε τον Σκορούπσκι. Ο Γκουίντα «έτρεξε» ν’ ακυρώσει το γκολ ως οφσάιντ, αλλά στο VAR φάνηκε καθαρά ότι ο Μπογκά ήταν καλυπτώμενος.

Ο Σίνισα Μιχαϊλοβιτς στο 95ο λεπτό έριξε στο ματς τον Ματία Ντέστρο.

Η Μπολόνια κέρδισε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του Ορσολίνι ο Ντέστρο με κεφαλιά έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και φιλάθλους στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα».
15/06/2019 • 07:16

"Τελικοί" με φόντο την άνοδο και ντέρμπι με φόντο έναν τελικό!

Μικρό προβάδισμα έχουν οι γηπεδούχοι στα πλέϊοφ της Ιταλικής Serie C και της Ισπανικής Segunda División με τους αντιπάλους τους όμως ικανούς στο να αντισταθούν σθεναρά. Το πρώτο ντέρμπι του Κόπα Αμέρικα μπορεί να έχει γκολ γιατί διαθέτει ποιότητα και πάθος για διάκριση!