Καταιγιστική η Σαμπντόρια στο «Μαπέϊ» (video)

Η Σαμπντόρια σ’ ένα χορταστικό ματς στο «Μαπέϊ», επικράτησε με 5-3 της Σασουόλο, επέστρεψε στις επιτυχίες και διατήρησε τις ελπίδες της μια θέση στην Ευρώπη.
Τάσος Μπαϊρακτάρης
16/03/2019 • 18:12
Καταιγιστική Σαμπντόρια

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 15’ όταν ο Γκαμπιαντίνι σέντραρε για τον Ουαλιαρέλα, εκείνος με κεφαλιά «σέρβιρε» στον Ντεφρέλ που με πλασέ έκανε το 0-1.

Ο εκπληκτικός την φετινή σεζόν Φάμπιο Κουαλιαρέλα με δυνατό σουτ στο 36’ έκανε το 0-2, φτάνοντας τα 21 στο φετινό Καμπιονάτο.

Η Σασουόλο, που στο 34’ και το 35’ είχε δύο καλές στιγμές με σουτ του Λιρόλα, μείωσε στο 38’ με κοντινό πλασέ του Μποκά μετά από σέντρα του Ισπανού.

Η απάντηση των «μπλουτσερκιάτι» όμως ήταν άμεση που έκανε το 1-3 στο αμέσως επόμενο λεπτό με πλασέ του Λινέτι.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η Σαμπντόρια έκανε το 1-4 όταν μετά από σέντρα του Μούρου με πλασέ στην κίνηση ο Πράετ νίκησε τον Κονσίλι.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι «νεροβέρντι» έκαναν το 2-4 με σουτ του Ντάνκαν στο 63’ που βρήκε στον Μπερεζίνσκι άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Αουντέρο.

Στο 75’ η Σαμπντόρια με όμορφο πλασέ του Γκαμπιαντίνι έκανε το 2-5 τελειώνοντας το ματς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαμπακάρ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Αουντέρο για το τελικό 5-3.

Η Σασουόλο παραμένει χωρίς νίκη στα επτά τελευταία ματς με τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

20/10/2019 • 08:00

Αουτσάϊντερ με θράσος σε Ρότερνταμ, Σασουόλο, Εδιμβούργο και Άκρινγκτον

Το ντέρμπι του Ολντ Τράφορντ χαρακτηρίζεται από τις σημαντικές απουσίες ανάμεσα σε Γιουνάϊτεντ και Λίβερπουλ. Πιο παραγωγικά τα ματς σε Σασουόλο, Χόφενχαϊμ, Ρότερνταμ όπως και στο ΄Άκρινγκτον όπου θα περάσει από δοκιμασία το νικηφόρο σερί της ΊπσουΙτς