Πέρασε νικηφόρα από την Κοπεγχάγη

Σε αρκετά καλή κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται η Ρωσία, αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στον 1ο όμιλο του Euro 2012. Η «αρκούδα» επικράτησε με 2-0 της Δανίας στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης, καθαρίζοντας τη σπουδαία, έστω και φιλική, νίκη, από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Σιρόκοφ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 45′ ο Αρσάβιν, που είχε φτιάξει το πρώτο γκολ, σημείωσε το δεύτερο από ασίστ του Ζιρκόφ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Όλσεν και Άντβοκαατ έκαναν αρκετές αλλαγές, δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα.

ΔΑΝΙΑ: Σόρενσεν, Κβιστ, Κιέρ, Σ. Πόουλσεν (70′ Σίλμπερμπαουερ), Μπιέλαντ, Γιάκομπσεν, Κρον Ντελί (46′ Μίκελσεν), Ζίμλινγκ (76′ Κ. Πόουλσεν), Έρικσεν (67′ Γ. Πόουλσεν), Ρόμενταλ (46′ Σένε), Μπέντνερ (62′ Γιούνκερ)

ΡΩΣΙΑ: Γκαμπούλοφ, Β. Μπερεζούτσκι, Σ. Ιγκνάσεβιτς, Ανιούκοφ, Ζιρκόφ (63′ Γκλουσάκοφ), Σιρόκοφ (70′ Μπιλιαλετντίνοφ), Ζιριάνοφ (46′ Κομπάροφ), Ντενίσοφ, Αρσάβιν, Τζαγκόεφ (46′ Πογκρέμπνιακ), Κερζάκοφ (46′ Κοκόριν)