Και τώρα η Τσέλσι! (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε νικηφόρα και από το «Βελοντρόμ» επικρατώντας 2-1 της Μαρσέιγ και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στο Τσάμπιονς Λιγκ και τη Τσέλσι.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο δεύτερο μόλις λεπτό, στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια, άνοιξαν το σκορ με τον Ιμπραΐμοβιτς, έπειτα από ασίστ του Μάξγουελ από τα αριστερά.

Ωστόσο, οι παίκτες του Μίτσελ αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Καμπελά στο 25ο λεπτό.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μπορέσουν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα και να πάρουν τη νίκη αλλά η Παρί ήταν εκείνη που έφτασε ξανά στο γκολ, αυτή τη φορά με τον Ντι Μαρία στο 71ο λεπτό για το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη, η Παρί έφτασε τους 69 βαθμούς παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου κοντράρεται με τη Τσέλσι, ενώ η Μαρσέιγ έμεινε στη δέκατη θέση και τους 34 πόντους.