Πρωτιά με ρεκόρ ο Τάσσης στα 10χλμ

Νικητής στα 10 χιλιόμετρα του Μαραθωνίου της Αθήνας αναδείχθηκε ο Γιώργος Τάσσης, πραγματοποιώντας και νέο ρεκόρ.

Ο Έλληνας αθλητής με χρόνο 30.29 κατέρριψε το ρεκόρ που κατείχε ο περσινός νικητής Χρήστος Καλλίας (30.50), ο οποίος φέτος τερμάτισε 2ος με 30.40, ενώ τρίτος κατετάγη ο Νίκος Σάκης με 30.59.

Στις γυναίκες η Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε σε 35.23, αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 35.51 την Αναστασία Καρακατσάνη, την κάτοχο του ρεκόρ αγώνα με 34.59 και πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, αφού έχει πάρει τη νίκη πέντε φορές, ενώ άλλες δύο έχει τερματίσει 2η.

Τρίτη τερμάτισε η Βρετανίδα Χάνα Μπρουκς με 36.43, ενώ 5η ήταν η ταλαντούχα 13χρονη δρομέας, Γλυκερία Σκάρκου με 37.41. Ήταν ο πρώτος αγώνας της νεαρής αθλήτριας στα 10 χλμ και στον τερματισμό καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές για την επιτυχία της.