Νικήτρια στο ντέρμπι η Σταντάρ

Στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Βελγίου, η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε της Άντερλεχτ με 2-1 και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο  ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Βελγίου, η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε της Άντερλεχτ με 2-1 και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ, προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Ράζβαν Μάριν, μετά από ασίστ του Καρσελά. Ο Ρουμάνος ποδοσφαιριστής σκοράρει για τρίτη φορά φέτος σε 22 ματς.
Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα έξι λεπτά αργότερα, με τον Σβεν Κουμς με τον Βέλγο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα για τρίτη φορά.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Πολ Εμποκού ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, σε 17 ματς πρωταθλήματος μετράει πλέον επτά γκολ.

Η Σταντάρ παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης με 43 βαθμούς.