Δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε 2-0 η Γαλατασαράι (video)

Mεγάλο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρκικού κυπέλλου, έκανε η Γαλατασαράι. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ νίκησε 2-0 την Χατάισπορ, στην Κωνσταντινούπολη, στον πρώτο προημιτελικό και πήρε σαφές προβάδισμα για να βρίσκεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μόνο εύκολα δεν έφτασε σε αυτή τη νίκη η πρωταθλήτρια Τουρκίας. Aντιμετώπισε πολλές δυσκολίες απέναντι στην Χατάισπορ, ομάδα της 2ης κατηγορίας, η οποία στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει των πρωτοπόρο του τουρκικού πρωταθλήματος Μπασακσεχίρ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά του Λουιντάμα, μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ινάν. Στο 40΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακα Ομέρ, που έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φεγκουλί, με σουτ μέσα από την περιοχή και ενώ στο ξεκίνημα της φάσης είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι ο Αλγκούν. Ο Κώστας Μήτρογλου πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 74ο λεπτό στη θέση του Ινάν.