Από τη… βούλα και το πόδι του Κριστιάνο

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 4-1, αρκετά πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 4-1, την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη της βαθμολογίας Μπαρτσελόνα.

Οι Βάσκοι «πάγωσαν» τη Μαδρίτη με δράστη τον Γιορέντε στο 13ο λεπτό της συνάντησης και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. 12 λεπτά αργότερα όμως ο Μαρσέλο έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Έπειτα, ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος από τη… βουλά και με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (47′, 67′) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Το τελικό αποτέλεσμα για τη «βασίλισσα» διαμορφώθηκε στο 86′ από τον Καγιεχόν. Στο δεύτερο πέναλτι η Μπιλμπάο έμεινε με παίκτη λιγότερο στο παιχνίδι, λόγω αποβολής του Ντε Μάρκος.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Γκρανέρο (73′ Ντιαρά), Αλόνσο, Οζίλ, Κακά (79′ Καγιεχόν), Ρονάλντο, Μπενζεμά (68′ Ιγκουαΐν)
ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Σαν Χοσέ, Μαρτίνεζ, Αμορεμπιέτα (61′ Τοκέρο), Ιτουράσπε, Σουσαέτα (68′ Πέρεζ), Άντερ, Ντε Μάρκος, Μουνιαΐν, Γιορέντε (61΄Ιμπάι).