Βόμβες στο κύπελλο Ιταλίας!

0
Απόστολος Νταλούκας
28/11/2017 • 21:12
Την έκπληξη στη φάση των "16" του κυπέλλου Ιταλίας έκανε η Πορντενόνε, ομάδα 3ης κατηγορίας
Δύο ομάδες της Serie A αποχαιρέτησαν το κύπελλο Ιταλίας χάνοντας στα γήπεδά τους από ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών.
Η ηχηρότερη.. βόμβα «έσκασε» στην Σαρδηνία όπου η Κάλιαρι ηττήθηκε με σκορ 1-2 από την Πορντενόνε, ομάδα 3ης κατηγορίας.
Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό όταν από λάθος του Ζοάο Πέδρο, ο Σαϊντ Μάτσα πήρε τη μπάλα και με σουτ έκανε το 0-1.
Η λογική πίεση της Κάλιαρι έφερε την ισοφάριση στο 18ο λεπτό με τον Ντεσένα, όμως στην συνέχεια δεν πρόσφερε κάτι πιο ουσιαστικό.
Στο 63ο λεπτό ο Μπασόλι πέτυχε το 1-2 βάζοντας στα άγχη του 5 χιλιάδες φιλάθλους της ομάδας της Σαρδηνίας.
Το σκορ έμεινε ως το τέλος και η διάσημη, πλέον, Πορντενόνε, ετοιμάζεται για μια ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση καθώς θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ίντερ.
Η δεύτερη έκπληξη της ημέρας έγινε στην Φερράρα όπου η ΣΠΑΛ έμεινε σε έναν φλύαρο, επιθετικά, ρόλο και η Τσινταντέλα επικράτησε με 0-2.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με αυτογκόλ του Σουηδού Κονάτε. Στις χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων πρωταγωνίστησε, χωρίς θετικό αντίκτυπο και ο Έλληνας αμυντικός Μάριος Οικονόμου.
Όμως αντί να έρθει η ισοφάριση έγινε στο 87ο λεπτό το 0-2 από τον Σκεντέντι.
Η Τσινταντέλα θα αντιμετωπίσει στους «οκτώ» της διοργάνωσης την Λάτσιο.

17/11/2018 • 08:16

Προβάδισμα για Ιταλία, Σάντερλαντ. Ματς για γκολ σε Πίτερμπορο και Μπρίστολ

Πολλά ματς στις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας και της Σκωτίας μας δίνουν σε πολλές περιπτώσεις ενδιαφέρουσες ιδέες αναφορικά με την προοπτική παραγωγικότητάς τους ενώ στο Μιλάνο η Ιταλία είναι απόψε φαβορί λόγω κινήτρου

14/11/2018 • 10:51