Βασίλης Κωνσταντόπουλος
25/02/2018 • 18:18
Μεγάλη νίκη για τη Λάτσιο!
Σασουόλο - Λάτσιο 0-3

Η Λάτσιο του Σιμόνε Ινζάγκι πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά τις 6 Ιανουαρίου, επικρατώντας 3-0 της Σασουόλο. Μόλις στο έβδομο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς άνοιξε το σκορ για τη Λάτσιο, ενώ στο ημίωρο ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το 23ο γκολ του στη σεζόν. Ο 28χρονος επιθετικός παραμένει κορυφαίος σκόρερ της Serie A, μπροστά απ' τον Μάουρο Ικάρντι της Ίντερ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς με το δέυτερο γκολ του στο ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης, φτάνοντας τα εννέα γκολ στο πρωτάθλημα! Η Λάτσιο προσπέρασε την Ίντερ και έπιασε και πάλι την τρίτη θέση με 52 πόντους.

Φιορεντίνα - Κιέβο 1-0

H Φιορεντίνα πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Ιταλίας μετά τις 4 Φεβρουαρίου, επικρατώντας της Κιέβο 1-0 στο Αρτέμιο Φράνκι. Σκόρερ για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι, ο Κριστιάνο Μπιράγκι μόλις στο έκτο λεπτό. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και η Φιορεντίνα έφτασε τους 35 πόντους και την δέκατη θέση.

Σαμπντορια - Ουντινέζε 2-1

Νίκη η οποία τη διατηρεί σε πλεονεκτική θέση στη μάχη της εξόδου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις πέτυχε η Σαμπντόρια στο Λουίτζι Φεράρις επί της Ουντινέζε με 2-1. H ομάδα της Γένοβας κατάφερε να κρατήσει από κάτω της στη βαθμολογία τη Μίλαν (απ' την οποία έχασε την προηγούμενη αγωνιστική). Ο Ματίας Σιλβέστρε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 35΄και στο 83' ο Ντουβάν Ζαπάτα έγραψε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Ουντινέζε ήταν να μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις με τον Αλί Αντνάν.

Κροτόνε - Σπαλ 2-3

H Σπαλ πήρε αποφασιστική νίκη στην έδρα της Κροτόνε με 3-2, μένοντας στην διακεκαυμένη ζώνη, αλλά μειώνοντας τη διαφορά απ' την Κροτόνε στον έναν πόντο. Ο Μίρκο Αντεντούτσι άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό για τη Σπαλ, για να ισοφαρίσει ο Κροάτης Άντε Μπούντιμιρ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Σίμιτς και Παλόσκι πέτυχαν δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 51ο και 60ο λεπτό και στο 86' ο Μπούντιμιρ με το δεύτερο γκολ του στο ματς διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Για τη Σπαλ ήταν η πρώτη νίκη μετά τις 17 Δεκεμβρίου.

Βερόνα - Τορίνο 2-1

Η Βερόνα παρέμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής επικρατώντας εντός έδρας 2-1 της Τορίνο. Ο Ματία Βαλότι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με το πρώτο του γκολ στη σεζόν. O δανεικός απ' τη Μίλαν Μ' Μπαγιέ Νιάνγκ ισοφάρισε στο 49ο λεπτό και έβαλε και πάλι την Τορίνο στο ματς. Ο Βαλότι ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς και χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του στο 77ο λεπτό. Η Βερόνα έφτασε τους 19 βαθμούς και κράτησε τη διαφορά απ' την 18η Σπαλ στον έναν πόντο.

Lazio - AC Milan

Κυριακή 25 Νοεμβρίου, 19:00

Live
17/11/2018 • 08:16

Προβάδισμα για Ιταλία, Σάντερλαντ. Ματς για γκολ σε Πίτερμπορο και Μπρίστολ

Πολλά ματς στις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας και της Σκωτίας μας δίνουν σε πολλές περιπτώσεις ενδιαφέρουσες ιδέες αναφορικά με την προοπτική παραγωγικότητάς τους ενώ στο Μιλάνο η Ιταλία είναι απόψε φαβορί λόγω κινήτρου

14/11/2018 • 10:51