To τούμπαρε η Σαντορίνη, 3-1 την ΑΕΚ

Τι και αν έχασε το πρώτο σετ. Στα επόμενα τρία η Σαντορίνη πάτησε γκάζι και με τη νίκη της με 3-1 (18-25, 26-24, 27-25, 25-17) έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο φθάνοντας την 8η συνεχόμενη νίκη της.

Τι και αν έχασε το πρώτο σετ. Στα επόμενα τρία η Σαντορίνη πάτησε γκάζι και με τη νίκη της με 3-1 (18-25, 26-24, 27-25, 25-17) έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο φθάνοντας την 8η συνεχόμενη νίκη της. Η Ένωση γνωρίζοντας ότι χάνοντας αυτό το ματς θα βρισκόταν σε δύσκολη θέση στη μάχη της τετράδας, μπήκε πολύ δυνατά και στο πρώτο σετ κυριάρχησε σχετικά εύκολα δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΑΟΘ. Το ντέρμπι ουσιαστικά ξεκίνησε στο β’ σετ, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει 11-14 και τον ΑΟΘ να απαντά με εξαιρετικό μπλοκ για το 16-14.

Οι εναλλαγές ήταν συνεχόμενες (18-19, 19-21) με τη γηπεδούχο να φτάνει σε σετ μπολ (24-22), αλλά την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 24-24 (μπλοκ σε Μπρίνκμαν) και να χάνει κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση. Έτσι ο ΑΟΘ με επίθεση της Μπρίνκμαν και διθπλήα μπαλιά τις Κουνάδη ισοφάρισε σε 1-1. Ίδιο το σκηνικό και στο γ’ σετ με την Σαντορίνη να προηγείται 17-14 και την ΑΕΚ να προσπερνά με 18-19 και να φτάνει σε σετ μπολ (23-24) με άσο της Κοσμά στην Αρτακιανού. Στην επόμενη φάση η Κοσμά χάλασε και πάλι την υποδοχή της Σαντορίνης, όμως η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση και στο 25-25 δύο συνεχόμενοι πόντοι των γηπεδούχων έφεραν τούμπα το ματς. Η ΑΕΚ δεν άντεξε πλέον ψυχολογικά, ο ΑΟΘ ξέφυγε νωρίς στο σκορ (11-6, 17-10) κι έφτασε άνετα στο τελικό 3-1.

«Έτσι όπως μπήκαμε στο παιχνίδι και με την εμφάνιση του πρώτου σετ δε νομίζω ότι δικαιούμαστε τη νίκη. Παρόλα αυτά το να κερδίζεις δύο σετ στην ‘παράταση’ και να κερδίζεις το ματς στην όχι καλή σου μέρα είναι σημαντικό κι αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια. Οφείλω να τις δώσω συγχαρητήρια γενικά για τον πρώτο γύρο καθώς έφεραν την ομάδα στην 3η θέση, κάτι που μετά την ήττα της πρεμιέρας δεν φάνταζε εύκολο. Τώρα πρέπει να ξεκουραστούμε και να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας εν όψει του εξίσου δύσκολου β’ γύρου…» είπε ο Αποστόλης Οικονόμου για την Σαντορίνη ενώ ο Μανώλης Ρουμελιώτης σχολίασε: «Ελπίζω η νέα χρονιά να είναι καλύτερη για εμάς… Όταν χάνεις τόσες πολλές φορές με αυτόν τον τρόπο δεν είναι ότι καλύτερο. Θα μπορούσαμε να είμαστε πολύ ψηλότερα στη βαθμολογία και πολύ καλύτερα στην ψυχολογία μας, αλλά τώρα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Πρέπει να κάνουμε ένα πολύ καλό δεύτερο γύρο για να επανέλθουμε».

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδη 5 (1/9 επ., 4 μπλοκ), Μπρίνκμαν 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Οικονομίδου 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 4 (0/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 16 (13/35 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (42% υπ. – 31% άριστες) / Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Τσβέτκοβα, Μουντάκη.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη, Κωνσταντινίδου 17 (14/40 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σπανού 10 (6/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 37% υπ. – 07% άριστες), Λαμπρινίδου 12 (6/19 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κοσμά 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 14% άριστες), Τοντάι 6 (1/6 επ., 5 μπλοκ), Κακουράτου -λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Ιβάνοβα 3 (2/9 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 29% άριστες), Τσοχατζή, Κατσαντώνη 2 (1/2 επ., 1 άσο).