Σώθηκε η Θέλτα, έπεσε η Χιρόνα!

Οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος της, ήρθε και η ήττα από την Αλαβές (2-1) για τη Χιρόνα και αποχαιρέτησε την Πριμέρα. Αντιθέτως η Θέλτα θα συνεχίσει στα σαλόνια του ισπανικού ποδοσφαίρου.
19/05/2019 • 00:26
Ο Ιάγο Άσπας
Η Θέλτα ήξερε πως με ισοπαλία απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο θα έμενε στην κατηγορία. Με κορυφαίο τον Άσπας που έφτασε τα 20 γκολ, η Θέλτα παρά το γεγονός ότι έχανε με 2-0 ως το ο82' από την ήδη υποβιβασμένη Ράγιο, κατάφερε να κάνει το 2-2 στις καθυστερήσεις και γνώριζε πως την ίδια ώρα η Χιρόνα έχανε από την Αλαβές και μαζί έχανε και τις όποιες ελπίδες για το θαύμα.

Ο Άσπας λοιπόν αφού μείωσε στο 82' με πέναλτι, εν συνεχεία στις καθυστερήσεις έκανε και το 2-2. Η Ράγιο είχε προηγηθεί με τυς Εμπ΄ρμπα στο 29' και Μεδράν στο 71'.

Η Χιρόνα με τρεις διαδοχικές ήττες στα τρία τελευταία ματς ολοκλήρωσε την "αυτοκτονία" της. Μάλιστα με το σκορ στο 40' ήδη 1-0 (Γουακάσο) για την Αλαβές δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε το γεγονός ότι έχανε η Θέλτα στο άλλο ματς. Δε μπορούσε ούτε να παλέψει και στο 83' έγινε και το 2-0 με τον Καλέρι, ενώ ο Πορτού απλά μείωσε σε 2-1 στο 86'.

Η Ουέσκα που επίσης υποβιβάστηκε νίκησε  με 2-1 την Λεγκανές με τον Μαντοβάνι να πετυχαίνει όλα τα γκολ της αναμέτρησης. Αρχικά με αυτογκόλ έκανε το 0-1 για την ομάδα του Σιόβα  (ο οποίος δεν έπαιξε) και εν συνεχεία έκανε την ανατροπή για να χαρίσει τη νίκη στην  ομάδα του.
19/06/2019 • 07:26

Προβάδισμα λογικής με γκολ για Αργεντινή, Κολομβία και Ελσίνκι

Η Ελσίνκι φαίνεται να έχει βρει κάποια καλά στοιχεία κι απόψε θα τα χρειαστεί με αντίπαλο μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Προβάδισμα νίκης έχουν η ΚΡ του Ρέϊκιαβικ και η Βάρμπεργκς. Ακόμα πιο δυνατά φαβορί η Κολομβία με την Αργεντινή