Νίκησε η Ρεάλ και πλησίασε την κορυφή

Άκης Κουζούλης
04/02/2019 • 00:35
Μπενζεμά
Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αλαβές με 3-0, έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες και μείωσε την διαφορά από Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, που στραβοπάτησαν.

Η ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι, μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε ευκαιρίες και προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με τον Καρίμ Μπενζεμά που έφτασε τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα σε 22 παιχνίδια.

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και στην επανάληψη και δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Βινίσιους έκανε το 2-0 με το δεύτερο φετινό του γκολ, ενώ το τελικό 3-0 έγραψε ο Μαριάνο με κεφαλιά λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Η «βασίλισσα», βρίσκεται πλέον οκτώ βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και δύο από την Ατλέτικο με την οποία κοντράρεται την επόμενη αγωνιστική.

15/06/2019 • 07:16

"Τελικοί" με φόντο την άνοδο και ντέρμπι με φόντο έναν τελικό!

Μικρό προβάδισμα έχουν οι γηπεδούχοι στα πλέϊοφ της Ιταλικής Serie C και της Ισπανικής Segunda División με τους αντιπάλους τους όμως ικανούς στο να αντισταθούν σθεναρά. Το πρώτο ντέρμπι του Κόπα Αμέρικα μπορεί να έχει γκολ γιατί διαθέτει ποιότητα και πάθος για διάκριση!