Με Μερτέκη άνοιξε λογαριασμό το “τριφύλλι”, 3-1 τον ΑΟ Θήρας (video)

Σε έναν πρώτο ημιτελικό γεμάτο λάθη και χωρίς ποιότητα ο Παναθηναϊκός με σέρβις της Μερτέκη και ανατροπή στο 21-23 του τέταρτου σετ εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και με αρκετή δυσκολία με 3-1 σετ (25-16, 25-22, 20-25, 25-21) άνοιξε λογαριασμό στις νίκες κόντρα στον ΑΟ Θήρας.

Η ομάδα του Καζάζη πήρε με …περίπατο το πρώτο σετ και όταν στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει με 20-18 ηρέμησε το παιχνίδι και με σερί 7-2 πήρε το σετ απέναντι στην Σαντορίνη που δεν πίστεψε στην ισοφάριση. Το ίδιο έργο εξελίχθηκε και στο τρίτο σετ με τον ΑΟΘ να προηγείται με 15-11, τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 20-20. Εκεί οι “πράσινες” έκαναν όλα τα λάθη μαζεμένα και με σερί 5-0 η ομάδα του Οικονόμου πήρε το σετ και ξαναμπήκε στον ημιτελικό. Η Σαντορίνη συνέχισε την αντεπίθεση της και δημιουργώντας ρίγματα στην υποδοχή του ΠΑΟ προηγήθηκε με 20-14  εκνευρίζοντας τον αντίπαλο της. Ο ΠΑΟ με σέρβερ την Μερτέκη από το 21-23 έγραψε σερί 4-0 και “έκλεψε” το σετ και τη νίκη.

Το δεύτερο ραντεβού των ομάδων θα γίνει το Σάββατο στην Σαντορίνη με τον ΑΟΘ να ψάχνει την ισοφάριση και τον Παναθηναϊκό τη νίκη πρόκριση στον τελικό.

«Ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε 2-0 σετ. Ωστόσο, μετά χαλαρώσαμε και η Σαντορίνη έφτασε μια ανάσα από το να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Παρόλα αυτά το θετικό είναι ότι καταφέραμε να αντιδράσουμε στο τέλος με τη Μερτέκη και φτάσαμε στη νίκη και στο πρώτο βήμα στα πλέι οφ, που ήταν ζητούμενο» είπε ο Δημήτρης Καζάζης για τον ΠΑΟ, ενώ ο Απόστολος Οικονόμου τόνισε:

«Στο πρώτο δεν υπήρχαμε στο παιχνίδι, κάναμε πάρα πολλά λάθη. ενώ στο δεύτερο σετ μέχρι το 20-20 πηγαίναμε καλά αλλά «χαρίσαμε» το σετ στον Παναθηναϊκό. Στο τρίτο σετ, μπήκαμε καλύτερα και μειώσαμε αλλά και πάλι στο τέταρτο ενώ ήμασταν μπροστά με 23-21 δεν είχαμε το καθαρό μυαλό στο τέλος για οδηγήσουμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Από εκεί και πέρα, συγχαρητήρια στον ΠΑΟ, κρατάμε ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί από το δεύτερο σετ και το Σάββατο θέλουμε στη Σαντορίνη με τη βοήθεια του κόσμου να ισοφαρίσουμε σε 1-1 και να ξανάρθουμε στην Κυψέλη. Το ματς αυτό τελείωσε. Το ξεχνάμε και κοιτάμε το επόμενο».

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 19 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκούζου 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Μόλναρ 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 13 (11/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 17% άριστες), Κωνσταντινίδου 14 (9/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ρόγκα -λ (44% υπ. – 34% άριστες) / Νομικού 2 (2/6 επ.), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Καββαδία.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 5 (3/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 10 (8/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες), Οικονομίδου 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 24% άριστες), Βεργίδου 2 (1/6 επ., 1 άσο), Βίντοβιτς 16 (13/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (71% υπ. – 53% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη.