Προελαύνει η ΑΕΚ! (video)

Στην τέταρτη νίκη της στον 3ο Όμιλο του Basketball Champions League έφτασε απόψε (7/11) η ΑΕΚ, επικρατώντας 78-71 της Φουενλαμπράδα - Ηγέτης ο Χάντερ, τράβηξε το σκορ για την "Ένωση" με 24 πόντους

Ασταμάτητη η ΑΕΚ στο Basketball Champions League, έφτασε απόψε (7/11) στην τέταρτη νίκη της στον 3ο όμιλο απέναντι στην Φουενλαμπράντα με σκορ 78-71. Εξαιρετικής σημασίας η επικράτηση για τους “κίτρινους”, καθώς ισοβαθμούσαν με τους Ισπανούς και πλέον είναι μπροστά τους.
Η “Ένωση” στην προσπάθειά της να φτάσει στη νίκη απέναντι στην ισπανική ομάδα είχε μπροστάρη τον Χάντερ. Με 11/16 βολές και 11/16  δίποντα ήταν ο παίκτης που πήρε τους “κίτρινους” από το χέρι και τους οδήγησε στην επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο ένας ακόμη παίκτης της ΑΕΚ είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ο Σαν Ρος, ο οποίος έφτασε στους 10.
Πρώτο ημίχρονο
Έδιναν δικαιώματα οι “κίτρινοι”
Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε από την αρχή το πάνω χέρι στο σκορ, όμως, έδωσε δικαιώματα στη διάρκειά του. Αποτέλεσμα ήταν το 24-15 του πρώτου δεκαλέπτου (2:14′ πριν το φινάλε) και το 27-19 του δεύτερου (9:14′ πριν το τέλος του) να γίνει 31-32 στο 4:21′ πριν το εικοσάλεπτο. Το σερί των Ισπανών στο σημείο αυτό έφτασε στο 0-8, ακριβώς επειδή η άμυνα της ΑΕΚ χαλάρωσε και τα λάθη στην επίθεση ήταν διαδοχικά.
Στο σημείο αυτό, όμως, οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με 41-34, κάνοντας το δικό τους σερί, που έφτασε στο 10-2. Μεγάλο ρόλο έπαιξε η άμυνα στο σημείο αυτό, που έγινε πιο πιεστική και κράτησε την επίθεση των Ισπανών.
Δεύτερο ημίχρονο
Κυρίαρχη ως τη λήξη
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δεν φρόντισε να αποφύγει τα λάθη του πρώτου μέρους. Κράτησε το κεφάλι στο σκορ στο ξεκίνημα, όμως, ακριβώς επειδή η άμυνά της χαλάρωσε και πάλι, βρέθηκε στο 5:06′ πριν τη λήξη του πίσω, με 47-48. Στο σημείο αυτό οι Ισπανοί μέτρησαν επί μέρους σκορ 2-11.
Αυτή, όμως, ήταν και η τελευταία φορά που οι “κίτρινοι” άφησαν το παιχνίδι να φύγει από τα χέρια τους. Με τον Χάντερ να παίρνει μπροστά και πάλι, προσφέροντας σκορ και θέαμα, έφτασαν σε σερί 12-0 και στο 59-48. Κάπου εκεί άρχισε να ξεκαθαρίζει η κατάσταση, αν και το δεκάλεπτο έκλεισε 59-54.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάποιες στιγμές η άμυνα της ΑΕΚ ήταν απροσπέλαστη. Είναι χαρακτηριστικό ότι δύο φορές η μπάλα έμεινε στα χέρια των Ισπανών! Με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να παίρνει πόντους από τον Χάντερ, αλλά να βάζει κι άλλους πρωταγωνιστές σε άμυνα και επίθεση, όπως τον Ματσιούλις, έφτασε στο 72-64 στο 3:10” πριν το φινάλε κι έδειξε ότι δύσκολα θα χάσει το ματς, όπως κι έγινε. Μέχρι το τέλος, η άμυνα της ΑΕΚ ήταν αυτή που έπαιξε τον σπουδαιότερο ρόλο, για να φτάσουν οι “κίτρινοι” στο τελικό 78-71.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι):  Γκρίφιν 9, Ματσιούλις 4, Μωραΐτης 5, Σαντ Ρος 10, Χάντερ 24, Λαρεντζάκης 7, Ρόμπερτσον 6, Τσαλμπούρης 7, Μέγιες 6, Γιαννόπουλος.
Φουελαμπράντα (Νέστορ Γκαρσία): Εγιένκα 7, Γκαρσία 5, Ο’ Λίρι 13, Ζάνα 2, Λόρκα 10, Μπέλας 7, Κλαρκ, Κρουζ 12, Νογκέιρα 4, Ρούπκιν 9, Κλαρκ 2, Γκονζάλες