Πάρτι και «ανάσα» για Χιχόν

Με 5-1 «σκόρπισε» τη Ρεάλ Σοθιεδάδ η Χιχόν στο «Μολινόν», βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη της Πριμέρα.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν κιόλας με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο (Καρμόνα 1’, Εντί 9’) ενώ παρά το γκολ του Βέλα στο 37’ που μείωσε για λογαριασμό των Βάσκων (2-1), ο Σανάμπρια ολοκλήρωσε το ημίχρονο με γκολ (44’) και το 3-1 για την ομάδα του.

Ο Παραγουανός συνέχισε στο β’ μέρος από εκεί που σταμάτησε στο α’, σκοράροντας στο 53’ και στο 81’ για το τελικό 5-1.

Η Χιχόν έφτασε τους 18 πόντους σε 20 ματς (έχει παιχνίδι λιγότερο) και προς το παρόν απέχει έναν βαθμό από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Γρανάδα. Στους 21 βαθμούς παρέμεινε η Σοθιεδάδ.