«Ξεγλίστρησε» η Ντόρτμουντ

Ορέστης Συντελής
29/04/2015 • 00:35
Οι παίκτες της Μπάγερν γλιστρούσαν από την άσπρη βούλα, αυτοί της Ντόρτμουντ βρήκαν στόχο και οι Βεστφαλοί πήραν τεράστια πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας επικρατώντας 2-0 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια).

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι όπου η Μπάγερν ήταν ανώτερη για 60 λεπτά, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να νικήσει τους Βαυαρούς στη διαδικασία των πέναλτι και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας για τρίτη φορά.

Όπως είπαμε η Μπάγερν ήταν καλύτερη για περίπου μία ώρα. Προηγήθηκε στο σκορ με τον Λεβαντόφσκι πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου (29’), είχε δοκάρι με τον Πολωνό επιθετικό στο 55’, όμως στο τελευταίο μισάωρο τα πάντα άλλαξαν.

Η Ντόρτμουντ έκανε την... αντεπίθεση της και εκείνη απέφερε καρπούς στο 75’ όταν ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, οι Βεστφαλοί θα μπορούσαν να έχουν φέρει τούμπα το ματς στο φινάλε, όμως ο Νόιερ στο 82’ έκανε μια απίθανη επέμβαση σε πλασέ του Ρόις και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, η Μπάγερν πίεσε ασφυκτικά, έχασε πολλές ευκαιρίες και παρότι από το 108’ η Ντόρτμουντ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Καμπλ δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έτσι, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Η Μπάγερν έχασε τέσσερα πέναλτι με τους Λαμ κι Αλόνσο να γλιστράνε, η Ντόρτμουντ βρήκε στόχο με τους Γκουϊντογκάν και Κελ και έτσι προκρίθηκε στον τελικό.
24/09/2018 • 08:08