Χρυσός βαθμός της Αταλάντα στο Τορίνο (video)

Γιουβέντους και Αταλάντα έμειναν στο 1-1 στο Τορίνο με την ομάδα το Αλέγκρι να κάνει τον γύρο του θριάμβου και τους φιλοξενούμενους να είναι φαβορί για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Αταλάντα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και είχε δοκάρι με τον Χάτεμπουρ στο 8ο λεπτό. Ο Ζαπάτα απέφυγε δύο αντιπάλους και σε τετ-α-τετ με τον Σέζνι αστόχησε στο 28ο λεπτό, όμως στο 33’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμες ο Ίλιτσιτς άνοιξε το σκορ.

Η Γιουβέντους ρίσκαρε και βελτιώθηκε στο 2ο ημίχρονο. Απείλησε με τον Ζοάο Κανσέλο στο 60ο λεπτό και κατάφερε να ισοφαρίσει με το πρώτο γκολ του Μάτζουκιτς μέσα στο 2019 στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αλέγκρι έμεινε με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις καθώς αποβλήθηκε ο Μπερναρντέσκι.

Η Γιουβέντους παρέλαβε σε λαμπρή απονομή το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας της και 8ο συνεχόμενο.
Η Αταλάντα είναι 3η και ισόβαθμη με την Ίντερ και με νίκη κόντρα στη Σασουόλο την επόμενη αγωνιστική θα είναι στο Τσάμπιονς Λιγκ ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των αντιπάλων της.