Δωδέκατη νίκη για τον Ολυμπιακό

Το αναμενόμενο έπραξε ο Ολυμπιακός και στην πρώτη αναμέτρηση του για το 2016. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν άνετα 3-0 σετ (25-19, 25-14, 25-10 ) τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκού στο Ρέντη και μέτρησαν την 12η συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Η αναμέτρηση όπως δείχνει και το σκορ δεν αξίζει κριτικής με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να δηλώνει στο osfp.gr: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά την διακοπή του πρωταθλήματος και σημειώσαμε μια εύκολη νίκη.  Κάναμε ένα μικρό αριθμό λαθών κυρίως στο πρώτο σετ, γεγονός που ήταν φυσιολογικό. Τώρα κοιτάμε μπροστά γιατί το επόμενο διάστημα παίζουμε σημαντικά παιχνίδια».

Στο ίδιο μήκος κύματος και οι σκέψεις της Ναντζέγια  Μαλασάι: «Είχαμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε το προηγούμενο διάστημα, ανακτήσαμε τις δυνάμεις μας και σήμερα παίξαμε αρκετά καλά. Προσωπικά νιώθω πολύ καλά αυτή την περίοδο και θέλω να δίνω τον καλύτερο μου εαυτό για να βοηθήσω από την πλευρά μου την ομάδα να πετύχει τους στόχους της».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (4/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ, 11% υπ.), Λαζάρεβιτς 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 17% υπ.), Λαμπρούση 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ),  Χριστοδούλου 1 (1 άσος), Τσβετάνοβα 14 (12/18 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (44% υπ.)/Μαλασάι 10 (8/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ (43% υπ.), Βλαχάκη 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Κοκκινάκη –λ (67% υπ.), Εμμανουηλίδου (3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τέζα