Επίδειξη δύναμης η ΤΣΣΚΑ (video)

Με εξαιρετική απόδοση σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεπέρασε το εμπόδιο των σημαντικών απουσιών (Ντε Κολό, Φρίλαντ, Κορόμπκοφ) και πήρε τη νίκη με 93-82 κόντρα στη Μπαρτσελόνα για την 3η αγωνιστική του Top 16.

Παρά το προβάδισμα έξι πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου (22-16) η Μπαρτσελόνα ήταν πάντα κοντά στην ΤΣΣΚΑ, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στο 10’ (28-29).

Οι Ρώσοι βρήκαν τους αυτοματισμούς τους στην επίθεση και η συνέχεια τους ανήκε. Το 54-46 του ημιχρόνου, είχε ανοδικές τάσεις, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 17 στο 30’ (76-59). Το +19 (78-59) ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα της ομάδας του Ιτούδη, με τη Μπαρτσελόνα πια να παίζει για τη διαφορά.

Με δεδομένο το τελευταίο, το τελικό -11 (93-82) μοιάζει ικανοποιητικό για τους Καταλανούς, που έχουν ρεκόρ πλέον 1-2, με την ΤΣΣΚΑ να μετρά 2-1.

Χίγκινς με 20 πόντους και Τεόντοσιτς (6 ασίστ), Βοροντσέβιτς που είχαν από 16, ήταν οι διακριθέντες των νικητών, με τον Ναβάρο, να ξεχωρίζει έχοντας 16 πόντους. Στους 11 πόντους ο Στράτος Περπέρογλου, με τον Βεζένκοφ να σταματά στους 7.