Ασταμάτητη η Ντόρτμουντ, πήρε μπροστά με Λεβαντόβσκι η Μπάγερν

Η ομάδα του Φαβρ «καθάρισε» στη Στουτγκάρδη με 4-0 χάρη σε ένα φοβερό πρώτο ημίωρο, ενώ οι πρωταθλητές Γερμανίας επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 2-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.
20/10/2018 • 18:30
"Καυτός" ο Πάκο Αλκάθερ, έδρασε και στη Στουτγκάρδη
Ούτε στη «Mercedes Benz Arena» σταμάτησε η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος, Ντόρτμουντ, η οποία στηριζόμενη στην επιθετική αποτελεσματικότητά της, επιβλήθηκε εύκολα της Στουτγκάρδης με 4-0. Ο σύλλογος της Βεστφαλίας έθαψε τις όποιες φιλοδοξίες των γηπεδούχων ευθύς εξ αρχής, καθώς ήδη στο 25’ προηγείτο με 3-0, χάρη σε γκολ των Σάντσο (3’), Ρόις (23’) και Αλκάθερ (25’), με τον Φίλιπ στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό 0-4. Η Μπορούσια έχει πλέον έξι νίκες και δύο ισοπαλίες σε 8 αγωνιστικές, έχοντας πετύχει 27 γκολ!

Η Μπάγερν Μονάχου βρήκε τον τρόπο να φύγει με το τρίποντο από το σπίτι της Βόλφσμπουργκ, χάρη στο Λεβαντόβσκι, αφού ο Πολωνός με δύο γκολ του στο 30’ και στο 48’ έθεσε τα θεμέλια της νίκης. Στο 57’ οι Βαυαροί έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Ρόμπεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 63’ με τον Βέγκχορστ, αλλά ο Χάμες Ροδρίγες στο 72’ διαμόρφωσε το τελικό 1-3, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να επιστρέψει στις επιτυχίες ύστερα από δύο ήττες και μία ισοπαλία.

Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League είχε στη βασική ενδεκάδα της τους: Νόιερ, Χούμελς, Αλάμπα, Σούλε, Κίμιχ, Ρόμπεν, Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Ροδρίγες, Αλκάνταρα, Γκνάμπρι ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν κι οι Ραφίνια, Γκορέτσκα και Ρενάτο Σάντσες.

Η Λειψία πήγε στους 15 βαθμούς, καθώς πήρε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, ενώ η Χόφενχαϊμ πέτυχε την τρίτη νίκη της στη φετινή Bundesliga, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Νυρεμβέργης με 3-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18’ με το πέναλτι του Μπέχρενς, όμως είχε την απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο γκολ του Νέλσον (στο 50’ και στο 57’) και ένα του Σάλαϊ στο 67’.

Εντυπωσιακό ματς στο Λεβερκούζεν, με το Αννόβερο να προηγείται δις της Μπάγερ με τον Μουσλία στο 25’ και τον Φελίπε στο 54’, όμως η ομάδα του Χέρλιχ βρήκε τρόπο αντίδρασης ισάριθμες φορές ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Μπέντερ στο 34’ και με τον Μπελαραμπί στις καθυστερήσεις, αφού πρώτα οι φιλοξενούμενοι είχαν με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Φελίπε στο 57’.

Υπενθυμίζεται πως την Παρασκευή είχε ανοίξεη η αυλαία της 8ης αγωνιστικής, με την Άιντραχτ να συντρίβει στη Φρανκφούρτη την Φορτούνα Ντύσελντορφ με 7-1 με το Γιόβιτς να πετυχαίνει 5 γκολ!

8η αγωνιστική Bundesliga (ματς Σαββάτου)