Στον τελικό με περιπέτειες η Μαρσέιγ!

Η Μαρσέιγ χρειάστηκε την παράταση κόντρα στην Ζάλτσμπουργκ (2-1) για να πάρει την πρόκριση χάρη σε «χρυσό» γκολ του Ρολάντο στο 115’ αν και προήλθε από λανθασμένη υπόδειξη σε κόρνερ του διαιτητή της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ενδιαφέρουσες στιγμές με τη Μαρσέιγ να ελέγχει το παιχνίδι και να δείχνει ότι μπορούσε να κοντρολάρει το ρυθμό του αγώνα.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 53ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Αϊντάρα, ο οποίος πραγματοποίησε τρομερή ατομική ενέργεια.

Από εκείνο το σημείο και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε καθώς η Ζάλτσμπουργκ χρειαζόταν μόλις ένα γκολ για να στείλει το παιχνίδις την παράταση.

Η αμυντική λειτουργία της Μαρσέιγ ήταν σε τρικυμία και στο 65ο λεπτό ο Σαρ πέτυχε αυτογκόλ και οι γηπεδούχοι έφτασαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Στη συνέχεια πίεσαν ενώ οι Μασσαλοί διαμαρτύρονται για πέναλτι που δικαιολογημένα δεν τους δόθηκε.

Το παιχνίδι έμελε να κριθεί στην παράταση. Ο νεοεισελθών Ρολάντο κατάφερε με πλασέ στην κίνηση να σκοράρει στο 115’ αλλά από ένα κόρνερ που κακώς δόθηκε στους Μασσαλούς αφού ήταν λανθασμένη η υπόδειξη του διαιτητή.